RAPORT

CELEBRYCI, POLITYCY I WŁADZE TVN WZIĘŁY SZCZEPIONKI MEDYKÓW

Chang'e 5 wylądowała na Księżycu

Chiny wystrzeliły rakietę Długi Marsz-5B we wtorek nad ranem (fot. Yan Zehua/VCG via Getty Images)

Chińskie władze poinformowały o udanym lądowaniu sondy Chang'e 5 na Księżycu. Robot został wysłany z misją przywiezienia na Ziemię próbek skał z ziemskiego satelity.

Powrót człowieka na Księżyc. NASA przedstawiła astronomiczny budżet

Zaplanowany na 2024 roku powrót człowieka na Księżyc wiąże się z ogromnymi kosztami. NASA ujawniła, że budżet misji będzie wynosił 28 miliardów...

zobacz więcej

Chińska agencja CNS przekazała, że Chang'e 5 pomyślnie wylądowała na Księżycu w wyznaczonym miejscu. Nie podano innych szczegółów.

Wcześniej Chiny oznajmiły, że wystrzeliły we wtorek nad ranem rakietę Długi Marsz-5B, która wyniosła na orbitę Chang’e 5. Jest to pierwsza tego rodzaju misja podjęta od lat 70. ubiegłego wieku i kolejne przedsięwzięcie z chińskiego programu kosmicznego, skupione na księżycu. Ostatecznym celem programu jest wysłanie tam misji załogowej.

Bezzałogowy statek kosmiczny, nazwany na cześć chińskiej bogini Księżyca Chang'e 5, został wystrzelony o godz. 4.30 czasu lokalnego (godz. 21.30 w poniedziałek w Polsce) z kosmodromu Wenchang na chińskiej wyspie-prowincji Hajnan.

Ma pobrać 2 kg księżycowego gruntu


Misja ma na celu sprawdzenie, czy możliwe jest precyzyjne sterowania wysoce zautomatyzowaną sondą z Ziemi dla pobrania przez nią ok. 2 kg gruntu w celu przewiezienia ich na Ziemię. Pozwoli to na lepsze zrozumienie „pochodzenia Księżyca i jego formacji” – zaznaczyła w swej depeszy chińska agencja Xinhua.

Lądowanie na Księżycu w 60 klatkach na sekundę

zobacz więcej

To pierwsza misja z zadaniem przywiezienia próbek od czasu operacji z udziałem radzieckiej Łuny 24 w 1976 r. Jeśli zakończy się powodzeniem, Chiny staną się trzecim państwem na świecie, które weszło w posiadanie próbek księżycowego gruntu – obok Stanów Zjednoczonych i ZSRR (Federacja Rosyjska).

Nie jest to pierwsza chińska misja, której celem jest Księżyc. W 2019 r. chiński pojazd kosmiczny Chang'e 4 wylądował na niewidocznej z Ziemi półkuli Księżyca.

Chiny planują zbudowanie modularnej stacji kosmicznej na Księżycu, która ma być gotowa w 2022 r.

ChRL stara się dogonić w wyścigu kosmicznym USA i Rosję


W 2003 r. Chiny stały się trzecim państwem, po USA i byłym ZSRR, które wysłało w przestrzeń kosmiczną człowieka na pokładzie rakiety rodzimej produkcji. Od tamtej pory ChRL stara się dogonić w wyścigu kosmicznym USA i Rosję.

źródło:
Zobacz więcej