RAPORT

CELEBRYCI, POLITYCY I WŁADZE TVN WZIĘŁY SZCZEPIONKI MEDYKÓW

Oszustwa przy przetargach na sprzęt dla wojska. Dwie osoby usłyszały zarzuty

Zatrzymanym przedstawiono zarzuty oszustwa i przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego (fot. PAP/Darek Delmanowicz)

Dwie osoby, podoficer z krakowskiej jednostki wojskowej i pełnomocnik firmy specjalizującej się w dostawach dla przemysłu lotniczego i zbrojeniowego, usłyszały zarzuty m.in. oszustwa przy przetargach na dostawę sprzętu dla Sił Zbrojnych RP – poinformował rzecznik Żandarmerii Wojskowej ppłk Artur Karpienko.

Korupcja przy przetargach wojskowych. CBA zatrzymało dwie osoby

Agenci CBA zatrzymali dwie osoby w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w organizowaniu zamówień publicznych przez Wojskowy Ośrodek Farmacji i...

zobacz więcej

Ppłk Karpienko podał, że śledztwo prowadzą żołnierze oddziału Żandarmerii Wojskowej w Krakowie pod nadzorem Wydziału do Spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Krakowie, a sprawa ma charakter rozwojowy.

Z zebranego materiału wynika, że podczas przetargów na sprzęt i wyposażenie prowadzonych w latach 2018-2020 przez jednostki wojskowe dochodziło do szeregu nieprawidłowości, które skutkowały niekorzystnym rozporządzaniem mieniem wojskowym.

Zatrzymania i przeszukania


„24 listopada 2020 r. żołnierze Żandarmerii Wojskowej przeprowadzili na terenie kilku województw skoordynowane czynności, w trakcie których zatrzymali st. chor. Marcina B. z krakowskiej jednostki wojskowej i osobę cywilną, pełnomocnika firmy z Jeleniej Góry specjalizującej się w dostawach dla przemysłu lotniczego i zbrojeniowego oraz dokonali przeszukania w wytypowanych instytucjach i jednostkach wojskowych” – poinformował ppłk Karpienko.

Zatrzymanym przedstawiono zarzuty oszustwa i przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego.

Dozór i poręczenie majątkowe


Zastosowano środki zapobiegawcze. Wobec wojskowego – zawieszenie w czynnościach służbowych i dozór przełożonego, a w wobec osoby cywilnej dozór policji, zakaz opuszczania kraju i poręczenie majątkowe w wysokości 30 tys. zł. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono również samolot An-2 stanowiący własność firmy.

źródło:
Zobacz więcej