RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zbigniew S. poszukiwany. Podejrzany o m.in. oszustwa miał zbiec do Norwegii

S. został wcześniej zatrzymany, ale sąd nie zgodził się na areszt. (fot. PAP/Tomasz Wojtasik)
S. został wcześniej zatrzymany, ale sąd nie zgodził się na areszt. (fot. PAP/Tomasz Wojtasik)

Sąd Okręgowy w Lublinie wydał Europejski Nakaz Aresztowania wobec Zbigniewa S., za którym prokuratura wydała już wcześniej list gończy. S. został zatrzymany już w grudniu 2019 r., ale wówczas sąd nie zgodził się na areszt, a podejrzany miał wyjechać do Norwegii, aby tam starać się o azyl polityczny.

Zatrzymano Zbigniewa S. za kolejne przywłaszczenie pieniędzy darczyńców

Policja zatrzymała Zbigniewa S. w związku ze śledztwem w sprawie przywłaszczenia w okresie od października do grudnia 2019 roku pieniędzy w kwocie...

zobacz więcej

– Zapadło wykonalne postanowienie o tymczasowym aresztowaniu Zbigniewa S., jest on poszukiwany. Z akt sprawy wynika, że przebywa w Norwegii – poinformowała rzeczniczka Sądu Okręgowego w Lublinie Barbara Markowska.

O wydanie ENA wobec S. wystąpiła do sądu Prokuratura Regionalna w Lublinie. Chodzi o sprawę, w której prokuratura zarzuciła Zbigniewowi S. oszustwa podczas prowadzenia działalności charytatywnej na kwotę ponad 900 tys. zł i pranie pieniędzy w latach 2015-2017.

W grudniu ubiegłego roku S. został w tej sprawie zatrzymany. Sąd odrzucił wtedy wniosek o jego tymczasowe aresztowanie, natomiast zastosował wobec niego poręczenie majątkowe w wysokości 500 tys. zł, dozór policji oraz zakaz opuszczania kraju połączony z zatrzymaniem paszportu.

Następne wnioski prokuratury o aresztowanie Zbigniewa S. w tej sprawie były odrzucane przez sądy, jednak 28 października tego roku, gdy S. wyjechał – jak podawano – do Norwegii, Sąd Rejonowy Lublin-Zachód uwzględnił wniosek prokuratury i nakazał aresztowanie S. na dwa miesiące od zatrzymania. Na tej podstawie prokuratura wydała za nim list gończy.

S. poinformował na Facebooku, że jest w Norwegii, gdzie zamierza się ubiegać o azyl polityczny.

W innej sprawie prowadzonej przez Prokuraturę Regionalną w Lublinie - w której Zbigniew S. podejrzany jest o przywłaszczenie 253 tys. zł na szkodę swojej fundacji w okresie od października do grudnia 2019 r. - Sąd Rejonowy Lublin-Zachód nie uwzględnił wniosku prokuratury o jego aresztowanie. Zażalenie prokuratury na to postanowienie zostało 26 listopada oddalone przez lubelski Sąd Okręgowy.

1 listopada 2019 r. weszła w życie umowa między Unią Europejską a Norwegią i Islandią, w której te państwa zobowiązały się do honorowania i wykonywania ENA.

Przeczytaj także: Skazany za oszustwa twórca „Ośrodka Monitorowania” otrzymał azyl w Norwegii i Rafał Gaweł „próbował okłamywać Norwegów”

źródło:

Zobacz więcej