RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Mazowsze: Będą dodatkowe pieniądze na walkę z COVID -19

Informacje podano na specjalnie zwołanej konferencji prasowej (fot. PAP/Piotr Nowak)

Mazowsze uruchamia dodatkowe 105 mln zł na walkę z COVID-19, z czego 90 mln zł pochodzi ze środków Unii Europejskiej – poinformował marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. Dodał, że pieniądze te zostaną wykorzystane na zakup sprzętu medycznego oraz środków ochrony dla personelu szpitali i pacjentów.

Wybudowany przez Orlen szpital tymczasowy w Płocku oddany do użytku

Do użytku i dyspozycji Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku przekazano szpital tymczasowy, wybudowany na terenie centrum...

zobacz więcej

Informację podano podczas wtorkowej konferencji prasowej, na której marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik zapewnił, że szpitale zgłaszają różne potrzeby i urząd marszałkowski je analizuje. – W związku z tym zwróciliśmy się do Komisji Europejskiej o kolejną zgodę na przesunięcie kolejnych środków i uzyskaliśmy taką zgodę, kolejne 105 mln zł przeznaczymy dzisiaj na walkę z wirusem, na walkę z chorobą COVID-19, więc do 255 mln zł trzeba doliczyć następne 105 mln zł. Nasza komisja zakupowa będzie realizowała oczywiście te zakupy. Część zakupów powierzymy szpitalom (...), więc bardzo konsekwentnie realizujemy to wsparcie dla placówek ochrony zdrowia – powiedział Struzik.

Zapewnił jednocześnie, że wszystkie zakupy dla placówek ochrony zdrowia są opiniowane przez grupę ekspertów, która za każdym razem sprawdza, czy dany sprzęt jest potrzebny placówkom, czy spełnia odpowiednie warunki oraz czy ma certyfikaty.

Ponad 255 mln zł


Adam Struzik przypomniał, że w związku z rozwojem epidemii koronawirusa samorząd województwa mazowieckiego podjął zdecydowane działania, żeby wspomóc mazowiecką służbę zdrowia. – Zbudowaliśmy jako pierwsi w Europie duży projekt o nazwie „Covid-19”. Przesunęliśmy szereg środków finansowych w ramach naszego regionalnego programu operacyjnego i uzyskaliśmy pozytywną opinię komisji UE na takie przesunięcia. Do tej pory wydatkowaliśmy z tych środków ponad 255 mln zł. Większość z tych pieniędzy pochodzi z funduszy europejskich – wyjaśnił.

Wsparcie seniorów w czasie epidemii. Konferencja prezydenta Dudy

Ponad 10 tys. wolontariuszy zgłosiło się do Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów – poinformował prezydent Andrzej Duda. Na konferencji...

zobacz więcej

Jak podkreślił, w sumie wsparciem finansowym objęto 70 placówek szpitalnych na terenie Mazowsza. – Były to szpitale zarówno z poziomu centralnego, czyli MSWiA, ale też szpitale wojewódzkie i powiatowe oraz wszystkie stacje pogotowia ratunkowego. Skoncentrowaliśmy się na sprzęcie medycznym i na materiałach ochrony osobistej – powiedział Struzik.

Dodał, że w ramach tego wsparcia zakupiono w sumie 1378 sztuk aparatury medycznej wartej 78,5 mln zł, 39 tys. sztuk różnego wyposażenia medycznego na kwotę 22 mln zł, 9,5 mln sztuk środków ochrony osobistej i ponad 273 tys. 531 litrów płynów do dezynfekcji na kwotę ponad 70 mln zł, a także różnego rodzaju materiały do użytku jednorazowego, akcesoria i 200 sztuk testów na koronowirusa. Samorząd – jak podano – przeprowadził również pilne prace budowalne i adaptacyjne w placówkach medycznych, aby można było umieścić tam aparaturę medyczną.

Na pierwszej linii walki z covidem


Z kolei obecna na wtorkowej konferencji członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc zapewniła, że kwota 105 mln zł pozwoli w sposób płynny zabezpieczyć najważniejsze środki ochrony osobistej dla pacjentów i dla lekarzy. – To kolejna dobra wiadomość przede wszystkim dla mieszkańców Mazowsza, dla pacjentów szpitali nie tylko marszałkowskich, ale szpitali klinicznych, szpitali resortowych, szpitali powiatowych (...) Lekarze i pielęgniarki, wszyscy pracujący na pierwszej linii walki z covidem muszą czuć się bezpiecznie – mówiła Lanc.

Zapewniła, że grupa zakupowa konsultując się ze służbami wojewody, z konsultantami na poziomie wojewódzkim i krajowym, z ekspertami na bieżąco analizuje potrzeby placówek, jeżeli chodzi o zakup sprzętu. – Widzimy jak te potrzeby się zmieniają – stwierdziła Lanc i dodała, że w tej chwili potrzebne są nie tylko respiratory, ale też wszystkie urządzenia, które są niezbędne do tego, żeby szybko zabezpieczyć dostęp do tlenu.

źródło:
Zobacz więcej