RAPORT

CELEBRYCI, POLITYCY I WŁADZE TVN WZIĘŁY SZCZEPIONKI MEDYKÓW

Najnowszy sondaż to przełom? Zdecydowana odpowiedź politologa

Prezes PiS Jarosław Kaczyński i wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (fot. arch. PAP/Wojciech Olkuśnik)

Nowe badanie opinii publicznej pokazuje wzrost poparcia PiS i spadek Koalicji Obywatelskiej. – Na pewno nie możemy jeszcze mówić o przełomie, a najwyżej o możliwej niewielkiej korekcie wcześniejszych trendów – ocenia w rozmowie z portalem tvp.info dr Maciej Onasz. Politolog zaznacza, że doszło do paradoksu, bo po tygodniach protestów ws. aborcji sejmowa opozycja nic na tym nie zyskała. Umocnił się z kolei lider Polski 2050, który jeszcze niedawno sam opowiadał się za... całkowitym zakazem aborcji.

Kukiz'15 w Zjednoczonej Prawicy? „Jestem ogromnym zwolennikiem współpracy"

Polityk Zjednoczonej Prawicy, a wcześniej Kukiz’15 Norbert Kaczmarczyk ocenia, że podjęcie współpracy z ruchem Pawła Kukiza miałoby wiele plusów....

zobacz więcej

Z najnowszego badania United Survey dla RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej” wynika, że PiS cieszy się poparciem 33,6 proc. wyborców (wzrost o 2,7 pkt proc. w porównaniu z sondażem z października), a Koalicja Obywatelska 23 proc. Polaków (spadek o 2,3 pkt proc).

Czy możemy ocenić, że zauważalny ostatnio proces spadku poparcia PiS się zatrzymał?


Dr Maciej Onasz, politolog z Uniwersytetu Łódzkiego: Na pewno nie możemy jeszcze mówić o przełomie, a najwyżej o możliwej niewielkiej korekcie wcześniejszych trendów. Część wyborców, która zwątpiła w Zjednoczoną Prawicę i przeszła do niezdecydowanych, wróciła teraz do popierania swojej formacji.

Nie wiemy jednak zbyt wiele o trwałości tego zjawiska i ciężko postawić mocne tezy. Kluczowy jest fakt, że ten wynik najnowszego sondażu nie daje ZP większości w Sejmie ani nawet możliwości stworzenia koalicji większościowej.

Gdzie PiS może więc szukać poparcia? Co pokazują badania?

PiS zyskuje poparcie, czołowe partie opozycji tracą najwięcej [SONDAŻ]

Prawo i Sprawiedliwość odzyskuje poparcie po ostatnich niełatwych dla partii rządzącej sondażach – wynika z najnowszego badania United Survey dla...

zobacz więcej

Mamy zbyt mało danych, żeby konkretnie to wskazać. Możemy się jednak domyślać, że w ostatnich tygodniach od partii rządzącej odwrócili się głównie wyborcy młodzi i ze średnich miast. W wielkich aglomeracjach Prawo i Sprawiedliwość i tak nie miało już dużego poparcia, a teraz również w ośrodkach średniej wielkości wystąpienia antyrządowe mocno się zaktywizowały – w porównaniu z poprzednimi kryzysami i sporami politycznymi.

Jeżeli PiS myśli nad odzyskaniem poparcia, powinien wygasić spór i nie zaogniać konfliktu na ulicach miast. Obecne zdecydowane działania sił porządkowych nie pomagają ugrupowaniu sprawującemu władzę.

  Zobacz także: Schetyna o referendum ws. aborcji

A czy analizując badania z ostatnich tygodni, można postawić tezę, że na politycznym sporze zyskuje tylko Szymon Hołownia?

Ogromne zainteresowanie wstąpieniem do WOT. Tysiące nowych ochotników

– Tylko w ciągu ostatnich trzech weekendów powołaliśmy ponad 1 tys. nowych ochotników – mówi portalowi tvp.info rzecznik Terytorialsów płk Marek...

zobacz więcej

Warto podkreślić, że w przypadku opozycji parlamentarnej nigdzie nie widzimy stałych wzrostów. Czasami mamy wręcz do czynienia ze spadkami. To pokazuje, że wydarzenia po orzeczeniu TK to nie tylko wystąpienia obywatelskie przeciwko obecnej władzy, ale całej klasie politycznej, której odmawia zaufania coraz większa część społeczeństwa.

Dochodzi więc do paradoksu, gdy na kryzysie wokół prawa do przerywania ciąży zyskuje Polska 2050, której lider sam parę lat temu opowiadał się za całkowitym zakazem aborcji. Jego słowa, nawet jak na polskie warunki, były stanowiskiem skrajnym, a mimo to właśnie on zyskuje dziś najwięcej na protestach.

Dlaczego więc zyskuje najwięcej?


Szymon Hołownia się umacnia, ponieważ w opinii społecznej jest poza układem politycznym. To nie jest nic nowego, bo każda nowa marka w polityce zyskiwała. Gdy sytuacja jest tak niespokojna jak obecnie, Hołownia staje się jeszcze mocniejszy. Gdyby sytuacja polityczna i epidemiologiczna nieco się jednak uspokoiły, Polska 2050 będzie miała ogromną trudność, by utrzymać uwagę społeczną.

Koalicja Polska usunęła z nazwy klubu „Kukiz'15”

Koalicja Polska usunęła z nazwy klubu „Kukiz15” i obecnie nazywa się: Koalicja Polska – PSL, UED, Konserwatyści – wynika z informacji na stronie...

zobacz więcej

Czy formacja bez zaplecza parlamentarnego i struktur utrzyma się 3 lata do kolejnych wyborów? Współpraca z PSL byłaby dla nich dobrym rozwiązaniem?


Pogodzenie tych dwóch formacji byłoby bardzo trudne. Polska 2050 zyskuje, bo jest nowa i w opinii społecznej pozostaje poza środowiskiem politycznym. Z kolei PSL jest utożsamiany ze szkieletem tego systemu, a w bieżącej polityce funkcjonuje „od zawsze”.

  Zobacz także: Starcia z policją. „Politycy opozycji mieszają się w tłum”

Takiego scenariusza nie można jednak wykluczyć. Swojego interesu mógłby w tym upatrywać głównie Władysław Kosiniak-Kamysz. Z drugiej strony Szymon Hołownia ma poparcie, ale nie ma zasobów, aby utrzymać je przez 3 lata do kolejnych wyborów, więc też może rozważać „za” i „przeciw”.

Ale nie obyłoby się bez zgrzytów?


W tym duecie wiele by się nie zgadzało. Pierwszą posłanką Polski 2050 została Hanna Gill-Piątek, znana z bardzo postępowych poglądów. Byłoby więc dziwne, aby połączono ją nagle z ludowcami, którzy w sprawach światopoglądowych są na całkowicie przeciwnym, konserwatywnym biegunie.

źródło:
Zobacz więcej