RAPORT

Wojna na Ukrainie

Kaplica Sykstyńska w lasach Amazonii. W datowaniu pomógł wizerunek mastodonta

Malowidła okrzyknięto  „Kaplicą Sykstyńską prehistorii” (fot. Diego Camilo Carranza Jimenez/Anadolu Agency/Getty Images)
Malowidła okrzyknięto „Kaplicą Sykstyńską prehistorii” (fot. Diego Camilo Carranza Jimenez/Anadolu Agency/Getty Images)

W lasach deszczowych Amazonii odkryto jedno z największych na świecie dzieł prehistorycznej sztuki naskalnej. Okrzyknięty „Kaplicą Sykstyńską prehistorii”, wypełniony malowidłami klif o długości 13 kilometrów prezentuje zwierzęta i ludzi. Dzieło powstało około 12,5 tys. lat temu – datowanie odbyło się na podstawie wizerunków mastodonta, który wyginął w czasie epoki lodowcowej. Malowidła zauważono już pewien czas temu, jednak ich istnienie było trzymane w tajemnicy.

W Pompejach odkryto skamieniałe szczątki. „To zdumiewające, absolutnie wyjątkowe”

W Pompejach znaleziono skamieniałe szczątki dwóch ofiar wybuchu Wezuwiusza. Są na tyle dobrze zachowane, że można było ustalić szczegóły. Chodzi o...

zobacz więcej

Mastodont, prehistoryczny krewny słonia, nie wędrował po Ameryce Południowej od co najmniej 12 tys. lat. Na rysunkach widoczne są także wizerunki paleolamy, wymarłego z rodzaju wielbłądowatych, który istniał od późnego pliocenu do wczesnego holocenu.

Zwierzęta zostały namalowane przez jednych z pierwszych ludzi, którzy dotarli do Amazonii. Namalowane są między innymi ryby, żółwie, jaszczurki i ptaki, a także ludzie tańczący i trzymający się za ręce. Jedna postać nosi maskę przypominającą ptaka z dziobem.

Zadanie na pokolenia


Odkrycie daje wgląd w zaginioną, starożytną cywilizację. Zbadanie ciągnących się kilometrami obrazów pochłonie wysiłki całych pokoleń – opisuje brytyjski The Guardian.

Zobacz także:„Kaplica Sykstyńska” w Buenos Aires na mundial
(fot.  Sarah L. Voisin/The Washington Post via Getty Images)
(fot. Sarah L. Voisin/The Washington Post via Getty Images)

– Rysunki są tak naturalne i tak dobrze wykonane, że nie masz wątpliwości, że patrzysz na przykład na konia. Koń z epoki lodowcowej miał dziką, ciężką twarz. Ale jest tak szczegółowy, że można zobaczyć nawet jego włosie. To fascynujące – powiedział José Iriarte, profesor archeologii na Uniwersytecie w Exeter i lider brytyjsko-kolumbijskiego zespołu finansowanego przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych, który dokonał odkrycia.

Druga Kaplica Sykstyńska?


Skalna ściana znajduje się w Serranía de la Lindosa i została zauważona przez naukowców rok temu. Do tej pory trzymano ją jednak w tajemnicy.

Została okrzyknięta „Kaplicą Sykstyńską prehistorii” z uwagi na podobieństwo i skalę dzieła, przypominającą XV-wieczny watykański zabytek.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej