RAPORT

Pogarda

Wybudowany przez Orlen szpital tymczasowy w Płocku oddany do użytku

Najnowsze

Popularne

Do użytku i dyspozycji Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku przekazano szpital tymczasowy, wybudowany na terenie centrum badawczo-rozwojowego PKN Orlen. Spółka, prócz wybudowania placówki, przekazała do dyspozycji medyków także karetkę. – To niejedyny szpital, który buduje Orlen; drugi, taki sam, powstaje w Ostrołęce – mówił na konferencji prasowej prezes Orlenu Daniel Obajtek.

Wsparcie seniorów w czasie epidemii. Konferencja prezydenta Dudy

Ponad 10 tys. wolontariuszy zgłosiło się do Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów – poinformował prezydent Andrzej Duda. Na konferencji...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Modułowa konstrukcja stanęła na parkingu centrum badawczo-rozwojowego Orlenu.

Błyskawiczna budowa


W przekazaniu szpitala tymczasowego w Płocku, który będzie oddziałem tamtejszego WSzZ, uczestniczyli m.in. wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Gryglas i wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

– Ten szpital, modułowy szpital, został w trybie błyskawicznym postawiony. To jest wielkie osiągnięcie. Trwało to trzy tygodnie czasu. Szpital jest w pełni przygotowany. Pracowaliśmy dzień i noc – mówił na terenie wybudowanej placówki tymczasowej prezes PKN Orlen.

Daniel Obajtek podkreślił, że w budowie szpitala tymczasowego uczestniczyły spółki Grupy Orlen. – W sumie szpital dysponuje 200 łóżkami – dodał. Wiceminister aktywów państwowych podkreślił, że jest to już czwarty szpital w projekcie budowy tego typu placówek tymczasowych, rezerwowych przez spółki Skarbu Państwa.

Placówka na czas kryzysu


– To jest szpital szczególny, szpital kontenerowy, który dzisiaj otwieramy po niespełna miesiącu od decyzji pana premiera Mateusza Morawieckiego, by właśnie takie miejsca przygotować – powiedział Gryglas. Dodał, iż szpitale tymczasowe to placówki potrzebne na czas kryzysów, jak trwająca pandemia koronawirusa.

– Obyśmy nie musieli w takim pełnym stopniu wykorzystywać tego obiektu, ale odpowiedzialny rząd musi być przygotowany na sytuacje kryzysowe – oświadczył.

Koronawirus. Nowe dane Ministerstwa Zdrowia o zakażeniach, ponad 400 zgonów

Niespełna milion zakażeń odnotowano w Polsce od początku epidemii Covid-19. We wtorek potwierdzono 9 105 nowych infekcji SARS-CoV-2 – poinformowało...

zobacz więcej

Szpital tymczasowy w Płocku, gdzie znajduje się siedziba i główny zakład produkcyjny PKN Orlen, powstał na placu przy Centrum Badawczo-Rozwojowym spółki, które znajduje się na peryferiach miasta, na terenie Płockiego Parku Przemysłowo-Technologicznego. W budowie placówki, do czego wykorzystywano 194 specjalnych kontenerów, uczestniczyły podmioty z Grupy Orlen oraz żołnierze WOT. Na 200 zapewnionych tam łóżek dla pacjentów z koronawirusem, 20 to łóżka z respiratorami.

Państwowe spółki w czasie pandemii


Pod koniec października Ministerstwo Aktywów Państwowych podało, że spółki Skarbu Państwa, w tym KGHM, Lotos, PKO Bank Polski, Tauron, Totalizator Sportowy i Węglokoks oraz właśnie PKN Orlen wybudują w całej Polsce szpitale tymczasowe dla chorych na Covid-19. Prezes płockiego koncernu Daniel Obajtek oznajmił następnie, iż pierwsze 100 łóżek w przypadku takiego szpitala w Płocku zostanie przygotowanych do 20 listopada, a kolejne 100 do końca listopada.

Oprócz szpitala tymczasowego w Płocku, PKN Orlen zaangażował się w budowę podobnego obiektu w Ostrołęce. Podmiotem koordynującym tam budowę jest Energa, spółka z Grupy Orlen. Placówka – jak zapowiadał wcześniej płocki koncern – ruszyć ma mniej więcej w połowie grudnia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej