RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Konferencja Morawieckiego z szefem RE i premierami Grecji, Słowacji i Słowenii

Szczyt unijny odbędzie się w dniach 10-11 grudnia (fot. Adam Guz/KPRM)
Szczyt unijny odbędzie się w dniach 10-11 grudnia (fot. Adam Guz/KPRM)

Premier Mateusz Morawiecki bierze udział w wideokonferencji z premierami Grecji, Słowacji i Słowenii oraz przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem; celem spotkania jest wymiana stanowisk przed unijnym szczytem – podała KPRM.

Orban z wizytą w Warszawie. Był na roratach

Premier Węgier Viktor Orban kończy wizytę w Polsce. Jak poinformował w mediach społecznościowych, nad ranem wziął udział w mszy roratniej w...

zobacz więcej

Rzecznik rządu Piotr Müller, zapowiadając jeszcze w poniedziałek tę wideokonferencję, zwrócił uwagę, że szef Rady Europejskiej rozpoczął konsultacje z przywódcami państw UE, które mają ułatwić uzgodnienie stanowisk przed unijnym szczytem.

– Na szczycie planowane jest między innymi przeprowadzenie strategicznej debaty unijnych liderów na temat stosunków z krajami południowego sąsiedztwa UE. W agendzie spotkania znajdą się także relacje UE-Turcja – podał rzecznik polskiego rządu.

Poza unijną polityką zagraniczną – jak dodał – Rada Europejska zajmie się polityką klimatyczną i koordynacją działań w ramach walki z pandemią COVID-19.

Liderzy UE omówią ponadto kwestie z zakresu bezpieczeństwa. Na marginesie grudniowej Rady Europejskiej zaplanowany jest także Szczyt Strefy Euro, poświęcony tematyce Unii Rynków Kapitałowych, oraz Unii Bankowej – wskazał Müller.

KORONAWIRUS – RAPORT

Dyskusja liderów – dodał rzecznik – dotyczyć będzie m.in. szczepionek i wzajemnego uznawania testów. – Komisja Europejska rekomenduje państwom członkowskim UE wzajemne uznawanie wyników szybkich testów antygenowych w diagnostyce SARS-CoV-2, w celu ułatwienia ruchu transgranicznego, śledzenia kontaktów transgranicznych i leczenia. W zakresie szczepień Komisja Europejska podpisała dotychczas sześć umów z producentami szczepionek – dodał rzecznik rządu.

Zwrócił też uwagę, że w ramach strategii szczepień Komisja rekomenduje, aby jako pierwsi zostali zaszczepieni m.in. pracownicy służby zdrowia i ośrodków odpowiedzialnych za opiekę długoterminową, seniorzy oraz osoby z chorobami współistniejącymi. „Państwa członkowskie UE opracowują krajowe strategie szczepień” – czytamy w rządowym stanowisku.

źródło:
Zobacz więcej