RAPORT

Pogarda

Umowy z budowniczymi Baltic Pipe podpisane. „Zakończyliśmy kolejny ważny etap”

Uruchomienie gazociągu planowane jest na 1 października 2022 r. (fot. Jens Köhler/ullstein bild via Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)
Uruchomienie gazociągu planowane jest na 1 października 2022 r. (fot. Jens Köhler/ullstein bild via Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)

Najnowsze

Popularne

Gaz-System podpisał wszystkie umowy z wykonawcami prac budowlanych w części lądowej i morskiej projektu Baltic Pipe – poinformował operator. Jest już komplet decyzji administracyjnych i pozwoleń dla tego projektu.

Naimski: Projekt Baltic Pipe zgodnie z harmonogramem

Projekt Baltic Pipe toczy się zgodnie z harmonogramem i bez opóźnień – poinformował pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury...

zobacz więcej

„Zakończyliśmy kolejny ważny etap w projekcie Baltic Pipe związany z wyborem wszystkich wykonawców robót budowlanych. Mamy komplet decyzji, mamy zakontraktowanych wszystkich wykonawców robót, nadzoru, certyfikacji, głównych dostaw i wszystkich innych branż. Przed nami wyłącznie etap realizacji budowy. ” – powiedział cytowany w komunikacie prezes operatora Tomasz Stępień.

„Obserwując dotychczasowe zaawansowanie prac mimo trwania pandemii, możemy powiedzieć, że harmonogram projektu nie jest zagrożony. Gaz z Norwegii popłynie Baltic Pipe do Polski w październiku 2022 r.” – zapowiedział prezes.

Spółka poinformowała, że w części morskiej projektu, czyli budowy samego gazociągu podmorskiego oraz budowę wyjść tego gazociągu na wybrzeża Polski i Danii obecnie trwa organizacja placów budów.

85 proc. rur już wyprodukowanych


Przygotowywane są zaplecza budowlane, wygradzany i znakowany jest teren inwestycji, sprowadzany jest pierwszy sprzęt. Zaznaczyła, że jeśli chodzi o dostawy inwestorskie dla części morskiej, to wyprodukowano już ponad 85 proc. wszystkich rur potrzebnych do ułożenia gazociągu na dnie Bałtyku. Operator planuje, że budowa tuneli podziemnych dla gazociągu na wybrzeżach Polski i Danii rozpocznie się wiosną 2021 r., a układanie gazociągu podmorskiego ruszy latem. W części lądowej projektu Baltic Pipe Gaz-System podpisał wszystkie umowy z wykonawcami tłoczni i gazociągów.

Niemiecka spółka należąca do PGNiG kupiła gaz z norweskiego szelfu

PST, niemiecka spółka PGNiG, podpisała z firmą Aker BP umowę na dostawy gazu ze złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym – podało w piątek PGNiG....

zobacz więcej

„Obecnie część z wybranych firm prowadzi pierwsze prace w terenie, trwa wyznaczanie geodezyjne tras i granic pasów montażowych. W listopadzie ruszyły pierwsze dostawy rur DN 1000, z których będą montowane gazociągi lądowe” – napisano w komunikacie.

Równolegle – jak poinformowano – spółka otrzymała potwierdzenie, że sprężarki zamówione do tłoczni Baltic Pipe już zmontowano i teraz przeprowadzane są fabryczne testy jakości i bezpieczeństwa urządzeń. Pierwsze sprężarki zostaną wysłane do Polski w grudniu tego roku.

Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System jest polskim operatorem odpowiedzialnym za przesyłgazu ziemnego, spółką o szczególnym znaczeniu gospodarczo-obronnym.

Strategiczny projekt


Baltic Pipe to strategiczny projekt, który ma utworzyć nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Gazociąg będzie mógł przesyłać 10 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 mld m sześc. z Polski do Danii.

Uruchomienie gazociągu planowane jest na 1 października 2022 r.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej