RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Sondaż. Opozycja jest gotowa do rządzenia? Zaskakujące wyniki

Większość ankietowanych jest zdania, że opozycja nie jest gotowa, by dobrze rządzić – wynika z sondażu Ipsos. Łącznie aż połowa wyborców KO, ruchu Hołowni, Lewicy i PSL nie wierzy w możliwości partii opozycyjnych – zauważa serwis oko.press, który zlecił badanie.

PiS zyskuje poparcie, czołowe partie opozycji tracą najwięcej [SONDAŻ]

Prawo i Sprawiedliwość odzyskuje poparcie po ostatnich niełatwych dla partii rządzącej sondażach – wynika z najnowszego badania United Survey dla...

zobacz więcej

Serwis zauważa, że wyborcy, którzy stawiają na partie opozycyjne, nie wierzą, że ich przedstawiciele byliby zdolni do dobrego zarządzania państwem. Autor komentarza zaznacza, że taki wynik badania – w kontekście ewentualnych przyspieszonych wyborów parlamentarnych, o czym mówi tylko opozycja – przekłada się w istotny sposób na mobilizację tych wyborców.

Ankietowani, którzy wzięli udział w badaniu, odpowiadali na pytanie: „Czy Pana/Pani zdaniem partie opozycyjne są przygotowane do dobrego rządzenia, gdyby miały już teraz przejąć władzę z rąk PiS?”.

Opozycja nie jest w stanie rządzić Polską


I tak 62 proc. ankietowanych uważa, że obecna opozycja nie jest w stanie sprawnie rządzić Polską. Takiego zdania są nawet badani z największych miast, gdzie zazwyczaj więcej głosowało na opozycję niż Prawo i Sprawiedliwość.

Weto ws. „praworządności”. Sondaż: większość odpowiedziała jednoznacznie

Zdecydowana większość ankietowanych uważa, że rządy państw unijnych mają prawo stosować weto w szczególnych sytuacjach – wynika z badania...

zobacz więcej

Zaledwie 35 proc. z ogółu badanych ocenia, że opozycja mogłaby dobrze sprawować władzę.

„Powtórzmy, jeśli takie przekonanie utrzymałoby się do dnia wyborów, mobilizacja elektoratu sprzeciwiającego się Kaczyńskiemu i spółce byłaby daleka od optymalnej” – komentuje autor komentarza.

W badaniu uwzględniono też preferencje wyborcze ankietowanych. Zdecydowana większość wyborców PiS – aż 91 proc. – jest zdania, że opozycja nie byłaby w stanie prawidłowo rządzić. 39 proc. wyborców KO uważa, że to ugrupowanie nie nadaje się do rządzenia.

Zwolennicy Hołowni i Konfederacji podobnie sceptyczni


Wśród wyborców Szymona Hołowni podobnie uważa aż 60 proc., zaś wśród wyborców Lewicy – 40 proc.

Jeśli chodzi o sympatyków Konfederacji, tak uważa aż 69 proc., wyborców PSL/Kukiz’15 – 51 proc.

Sondaż telefoniczny CATI przeprowadzono 1000 osób 23-25 listopada.

źródło:
Zobacz więcej