RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wiceminister z Porozumienia odpowiada na kontrowersje ws. stoków narciarskich

Jakie restrykcje dotyczą stoków narciarskich? (fot. PAP/Grzegorz Momot)
Jakie restrykcje dotyczą stoków narciarskich? (fot. PAP/Grzegorz Momot)

Pan prezydent jest w nieustannym dialogu z rządem, szczególnie z ministrem rozwoju, który przygotowuje kolejne rozwiązania służące ochronie polskiej gospodarki – mówi wicminister obrony z Porozumienia Marcin Ociepa. W Radiu Plus komentował kontrowersje, jakie wywołały słowa wicepremiera Jarosława Gowina o prezydenckiej interwencji ws. stoków narciarskich. Zdaniem Ociepy „czym innym jest warstwa medialna, a czym innym faktyczna”, a kwestia stoków została „niefortunnie wybita”.

Koronawirus. Nowe dane Ministerstwa Zdrowia o zakażeniach, ponad 400 zgonów

Niespełna milion zakażeń odnotowano w Polsce od początku epidemii Covid-19. We wtorek potwierdzono 9 105 nowych infekcji SARS-CoV-2 – poinformowało...

zobacz więcej

W poniedziałek wicepremier i szef resortu rozwoju Jarosław Gowin powiedział, że udział w podjęciu decyzji o otwarciu stoków miał prezydent Andrzej Duda; w rozmowie telefonicznej miał mu przekazać, że „nie zaakceptuje zamknięcia stoków” i zaapelował o wypracowanie specjalnych procedur sanitarnych z branżą narciarską.

– Prezydent Andrzej Duda bierze udział w rozmowach na temat różnych branż, być może niefortunnie wybito kwestię stoków narciarskich. To też jedna z branż, natomiast prezydent interweniuje w wielu kwestiach i jest to coś naturalnego – komentował gość programu „Sedno Sprawy”.

„Nie chodzi o stoki, tylko o wiarę obywateli w decyzje rządu”


Marcin Ociepa podkreślił, że „czym innym jest wersja retoryczna, medialna, a czym innym faktyczna”.

Pracują nad tym eksperci. Czasem może się wydawać, że jest inaczej, ale na samym końcu muszą decydować eksperci. To nie jest tak, że decyduje jeden czy drugi telefon, jedna czy druga sympatia – zaznaczył wiceszef MON. Przyznał jednocześnie, że poprawy po stronie rządowej wymaga „warstwa komunikacyjna”.

– Na samym końcu nie chodzi o stoki, tylko o wiarę obywateli w to, że rząd prowadzi ich w dobrą stronę. Obywatele muszą być pewni, że decyzje, które zapadają są przemyślane i są wynikiem analiz ekspertów, a zapewniam państwa, że tak jest – podsumował.


Zasady obowiązujące na stokach narciarskich

Zgodnie z porozumieniem zawartym przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii z branżą narciarską, stoki narciarskie i turystyczne mają być otwarte w sezonie zimowym 2020/21 przy ścisłym reżimie sanitarnym, tak, aby zapewnić bezpieczeństwo użytkownikom.

Na stokach narciarskich ma obowiązywać limit osób – jedna osoba na 100 metrów, a w gondolach czy na krzesełkach nie mogą jeździć obce sobie osoby.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej