RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kto na RPO? Wicerzecznik PiS: Mamy kilka osób, które dobrze by pełniły tę funkcję

Procedura wyboru nowego Rzecznika Praw Obywatelskich jeszcze nie ruszyła na nowo (fot. arch.PAP/Leszek Szymański)
Procedura wyboru nowego Rzecznika Praw Obywatelskich jeszcze nie ruszyła na nowo (fot. arch.PAP/Leszek Szymański)

Rozpisanie nowej procedury wyboru Rzecznika Praw Obywatelskich to pewnie kwestia najbliższych dni. Potencjalnie mamy kilka osób, które bardzo dobrze by pełniły tę funkcję – oświadczył wicerzecznik Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel.

Czy potrzebny jest Rzecznik Praw Obywatelskich? A jeśli już – to jaki?

Prawdę mówiąc, jestem przeciwny istnieniu funkcji Rzecznika Praw Obywatelskich. Warto przypomnieć, że urząd ten wprowadził w 1987 r. gen. Wojciech...

zobacz więcej

9 września upłynęła kadencja Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara. Od tego czasu w Sejmie dwukrotnie przeprowadzano procedurę wyboru nowego RPO.

Za każdym razem zgłoszenia dokonywały tylko kluby opozycji, a kandydatką była mec. Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, ciesząca się poparciem ponad tysiąca organizacji pozarządowych. Jej kandydatury nie popierali posłowie klubu PiS i dwukrotnie w głosowaniu nie zyskała ona wymaganego poparcia.

Wybór nowego Rzecznika Praw Obywatelskich


W Programie 3 Polskiego Radia Fogiel powiedział, że procedura wyboru nowego Rzecznika Praw Obywatelskich jeszcze nie ruszyła, ale „to pewnie kwestia najbliższych dni i decyzji marszałek Sejmu”.

– My potencjalnie mamy kilka osób, które mogłyby być i bardzo dobrze by pełniły tę funkcję. Rzecz w tym, jak wybieramy RPO – musi być poparty zarówno przez Sejm jak i przez Senat – powiedział.

„Panie Andrzeju, dziękuję”. Rozenek chwali Bodnara i myli jego imię

Swoje wyrazy uznania dla byłego Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara wyraziła na Instagramie prezenterka telewizyjna Małgorzata Rozenek. „Nie...

zobacz więcej

Fogiel dodał przy tym, że z dużą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, że kandydat zgłoszony przez większość rządzącą zostanie negatywnie zaopiniowany w Senacie. Dopytywany, czy naprawdę nie ma takiego kandydata, który byłby do zaakceptowania przez wszystkie strony, wicerzecznik PiS odparł, że „być może taki by się znalazł”.

– Dobrze by było, żeby opozycja przedstawiła jakąś propozycję do przyjęcia dla Zjednoczonej Prawicy; dysponuje blokującą większośćą w Senacie – dodał Fogiel.

Pytany, dlaczego kandydatura Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz była nie do przyjęcia dla polityków Zjednoczonej Prawicy, Fogiel odparł, że w gronie większości sejmowej „nie znalazła poparcia, nie było przekonania”.

Drugie głosowanie w Sejmie, w którym Rudzińska-Bluszcz nie została wybrana na RPO, odbyło się przed dwoma tygodniami, pierwsze miało miejsce pod koniec października.

Rozprawa o RPO odwołana. Trybunał Konstytucyjny informuje o przyczynie

Ze względu na chorobę jednego z sędziów odwołana została wtorkowa rozprawa dotycząca przepisu o pełnieniu obowiązków przez Rzecznika Praw...

zobacz więcej

Rzeczniczka PiS Anita Czerwińska w minionym tygodniu przekazała, że klub PiS jeszcze nie podjął decyzji, kogo zgłosi na kandydata na nowego RPO.

Rzecznika Praw Obywatelskich powołuje Sejm za zgodą Senatu na wniosek marszałka Sejmu albo grupy 35 posłów. Jeżeli Senat odmówi wyrażenia zgody na powołanie rzecznika (na podjęcie uchwały wyrażającej zgodę lub sprzeciw ma miesiąc), Sejm powołuje na stanowisko rzecznika inną osobę.

Zgodnie z ustawą o RPO urzędujący na tym stanowisku pełni tę funkcję do czasu powołania swego następcy.

Przepisy niezgodne z konstytucją


We wrześniu grupa posłów PiS skierowała do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie konstytucyjności przepisu ustawy o RPO dotyczącego pełnienia obowiązków przez dotychczasowego Rzecznika po upływie jego kadencji, do czasu powołania jego następcy. Zdaniem wnioskodawców taki przepis jest niezgodny z konstytucją.

Trybunał ma się zająć wnioskiem 12 stycznia.

źródło:
Zobacz więcej