RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Będzie miał kluczowe znaczenie”. Merkel o grudniowym szczycie UE

„Mamy nadzieję, że podejmiemy dobrą decyzję” (Fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN)
„Mamy nadzieję, że podejmiemy dobrą decyzję” (Fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN)

Szczyt Unii Europejskiej będzie miał kluczowe znaczenie dla ustalenia, czy uda się znaleźć rozwiązanie, które pozwoli na uchwalenie budżetu i funduszu odbudowy pomimo zastrzeżeń Polski i Węgier – oświadczyła w poniedziałek kanclerz Niemiec Angela Merkel.

15 minut szczytu UE. Tyle zajęła dyskusja o powiązaniu budżetu z praworządnością

Około 15 minut trwała podczas wideokonferencji szefów państw i rządów dyskusja na temat wieloletniego budżetu i mechanizmu praworządności. Poza...

zobacz więcej

– Mam nadzieję – a przynajmniej staramy się – że uda się znaleźć rozwiązanie, że będzie to bardzo ważny sygnał – mówiła Merkel  odczas spotkania online z parlamentarzystami europejskimi.

Niestety nie mogę zgłosić, że misja została zakończona, mimo że chciałbym to zrobić – oznajmiła niemiecka kanclerz. – W dniach 10 i 11 grudnia mamy bardzo ważny szczyt i mamy nadzieję, że podejmiemy dobrą decyzję – dodała.

Polska i Węgry zgłosiły zastrzeżenia


Polska i Węgry zgłosiły zastrzeżenia w związku z rozporządzeniem dotyczącym powiązania środków unijnych z praworządnością. W zeszły czwartek (26 listopada) premierzy obu krajów, Mateusz Morawiecki i Viktor Orban podpisali deklarację, w której podkreślili, że wspólnym celem obu rządów jest „przeciwdziałanie powstaniu mechanizmu, który nie tylko nie wzmocni, ale wręcz podważy zasadę praworządności w Unii poprzez zdegradowanie jej do roli narzędzia politycznego”. Merkel ustosunkowała się do sugestii węgierskiego premiera, jakoby wymóg przestrzegania praworządności został wprowadzony do propozycji dotyczących kolejnego budżetu UE w tajemnicy, mimo sprzeciwu niektórych przywódców.

„Istnieje konsensus w sprawie budżetu”. Mimo to szczyt UE bez rozstrzygnięć

Liderzy unijni nie rozstrzygnęli na szczycie problemu blokady prac nad wieloletnim budżetem i funduszem odbudowy. Poza kanclerz Niemiec i szefem...

zobacz więcej

– Chcę jasno powiedzieć, że nieprawdą jest, iż pomysł warunkowości został wprowadzony tylnymi drzwiami – powiedziała.

Podczas spotkania z europejskimi parlamentarzystami Merkel poruszyła także inne aspekty gospodarcze, zwłaszcza w odniesieniu do Chin. Podkreśliła, że Europa musi bronić swoich wartości w stosunkach z tym krajem, ale biorąc pod uwagę populację Chin i ich znaczenie gospodarcze, zawsze musi istnieć kompromis między wartościami UE a jej interesami.

Merkel: zdefiniować europejskie interesy


– Musimy zdefiniować nasze europejskie interesy, a obejmuje to również wspólną płaszczyznę w zakresie polityki zagranicznej, polityki gospodarczej i cyfrowej oraz wielu innych – powiedziała.

Wyzwanie na najbliższe lata w stosunku do Chin polega na znalezieniu właściwej równowagi między walką o nasze wartości i nasze interesy – dodała, odnosząc się do nacisków kilku parlamentarzystów o twardsze stanowisko wobec Chin w związku z łamaniem praw człowieka w tym kraju.

Niemiecka kanclerz nawiązała także do pandemii koronawirusa i związanych z nią obostrzeń, zwłaszcza w kwestii zbliżającego się sezonu narciarskiego.

– Państwa Unii nie powinny osłabiać ograniczeń w kontaktach, pozwalając na wczesne rozpoczęcie sezonu narciarskiego – mówiła.

Szczyt UE. Jest porozumienie ws. budżetu i funduszu antykryzysowego

W nocy z poniedziałku na wtorek w Brukseli zakończył się trwający od piątkowego poranka szczyt unijny ws. budżetu UE i funduszu odbudowy. „Mamy...

zobacz więcej

Merkel taką samą opinię wyraziła w zeszłym tygodniu zauważając, że kraje alpejskie powinny zamknąć ośrodki narciarskie, ale osiągnięcie porozumienia z sąsiednią Austrią w tej kwestii jest bardzo trudne.

Agencja Reutera przypomina, że podczas pierwszej fali epidemii koronawirusa na początku roku wielu Niemców zostało zakażonych w austriackim ośrodku narciarskim Ischgl.

Merkel mówiła także o zniecierpliwieniu niektórych członków Wspólnoty w sprawie uregulowania przyszłych stosunków z Wielką Brytanią. Zaznaczyła, że czasu na osiągnięcie porozumienia jest już bardzo mało, a ewentualne niepowodzenie w tej sprawie byłoby złym sygnałem.

Potrzeba porozumienia z Wielką Brytanią


Jako kluczowe kwestie sporne wymieniła zarządzanie, zasady konkurencji, dostęp Wielkiej Brytanii do unijnego rynku energii oraz dostęp UE do brytyjskich łowisk.

– Chociaż UE nie chce umowy za wszelką cenę, umowa byłaby w interesie wszystkich – podkreśliła i dodała, że Wielka Brytania i UE podzielają wspólne wartości. – Brak porozumienia nie byłby dobrym sygnałem dla świata – powiedziała Merkel.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej