RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Kolejne państwa zaczynają zadawać pytania”. Rzeczniczka PiS o negocjacjach w UE

„Dzisiaj Polska, a jutro, które państwo może być następnym?” (fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET)

Stanowisko Polski w sprawie negocjacji budżetowych w UE jest niezmienne: Polska zabiega, by to UE stosowała zasadę praworządności i żeby ta zasada dotyczyła wszystkich członków UE na równi – powiedziała rzeczniczka prasowa PiS Anita Czerwińska. W Polskim Radiu 24 wskazała, że kolejne państwa zaczynają się obawiać i zadawać pytanie.

„Praworządność” wg UE. Hiszpański ekspert: To powinno niepokoić nie tylko Węgry i Polskę

W „praworządności” nie chodzi tylko o „wartości UE”, ale o to, kto może interpretować ich znaczenie i czy można to wykorzystać jako polityczną...

zobacz więcej

Czerwińska została zapytana o możliwość wyjścia Polski ze Wspólnoty. – Polexitu nie będzie – stwierdziła.

Polskie stanowisko ws. „praworządności”


Odnosząc się do sprzeciwu polskiego rządu wobec powiązania unijnych środków z mechanizmem praworządności, Czerwińska powiedziała, że „polski rząd zabiega o to, żeby Polacy byli traktowani na równi ze wszystkimi obywatelami UE” i „o to toczy się ta gra”.

Rzeczniczka PiS stwierdziła, że stanowisko Polski w tej sprawie od początku jest niezmienne. Zaznaczyła, że obecnie „toczą się rozmowy i uzgodnienia” i jako przykład podała poniedziałkowe spotkanie w Warszawie premiera Matusza Morawieckiego z premierem Węgier Viktorem Orbanem, które „potwierdziło wspólne stanowisko” obu krajów.

„Kolejne państwa zaczynają się obawiać”


– Chcę zwrócić uwagę, że to stanowisko zaczyna być coraz częściej wyrażane na salonach europejskich przez różnych polityków różnych państw członkowskich UE. Ta obawa, że dziś dotyczy to Polski – ta próba zabrania Polsce suwerenności – jest tylko być może początkiem i pierwotnym przykładem, że kolejne państwa zaczynają się obawiać i zadawać pytanie: dzisiaj Polska, a jutro które państwo może być następnym? – powiedziała Czerwińska.

Niemcy wściekłe na Portugalię za „granie” po stronie Polski i Węgier

W trakcie Rady Europejskiej rząd Portugalii poparł argumenty Polski i Węgier w sprawie niewiązania budżetu UE z mechanizmem warunkowości – napisał...

zobacz więcej

Jej zdaniem te obawy są wyrażane coraz silniej. – Polska zabiega o to, żeby to UE stosowała zasadę praworządności i żeby była spójna w tym, żeby (ta zasada – red.) dotyczyła wszystkich państw UE na równi – dodała.

Negocjacje z niemiecką prezydencją


W ubiegły piątek premier Mateusz Morawiecki rozmawiał telefonicznie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Niemcy w ramach prezydencji w Radzie UE prowadzą obecnie negocjacje budżetowe. Po rozmowie premier poinformował, że oświadczył kanclerz Niemiec, iż Polska oczekuje dalszych prac pozwalających na znalezienie rozwiązania, które zagwarantuje prawa wszystkich państw UE i potwierdził gotowość do zawetowania nowego budżetu.

Szef polskiego rządu ma we wtorek uczestniczyć w wideokonferencji z szefami rządów: Grecji, Słowacji i Słowenii oraz przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem.

źródło:

Zobacz więcej