RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Dworczyk o szczepionce na COVID-19: Będziemy gotowi w styczniu

Szczegółowe informacje ogłosi w tym tygodniu premier Mateusz Morawiecki (fot. PAP/EPA/PFIZER HANDOUT)

Jeżeli szczepionka na COVID-19 trafi do Polski na przełomie grudnia i stycznia, będziemy gotowi w styczniu do rozpoczęcia programu szczepień – oświadczył szef KPRM Michał Dworczyk. Dodał, że szczegółowe informacje ogłosi w tym tygodniu premier Mateusz Morawiecki.

„Koronawirus. Poradnik”: Co to jest pulsoksymetr i do czego służy? [WIDEO]

zobacz więcej

Szef KPRM został zapytany w TVN24, kiedy pierwszy polski pacjent zostanie zaszczepiony na COVID-19.

To przede wszystkim zależy od producentów i dostawców szczepionek. Zgodnie z ich deklaracjami, te szczepionki trafią na przełomie grudnia i stycznia do Polski – powiedział.

– W tym tygodniu premier Mateusz Morawiecki  głosi założenia programu szczepień, który się rozpocznie w Polsce niezwłocznie po tym, jak szczepionki zostaną do naszego kraju dostarczone – zapewnił.

Szczepienia na początku nowego roku


Dodał, że zgodnie z deklaracjami producentów szczepionki powinny trafić do Polski na przełomie grudnia i stycznia. – Jeżeli tak się stanie, my będziemy gotowi w styczniu do rozpoczęcia całego programu szczepień – powiedział Dworczyk pytany, czy szczepienia są możliwe na początku przyszłego roku.

Konsekwencje ciężkiego przebiegu COVID-19. Są wnioski

Ponowna hospitalizacja, problemy z podstawowymi aktywnościami, kontynuacją pracy zawodowej, problemy psychiczne, a nawet zgon – to skutki ciężkiego...

zobacz więcej

W kontekście poniedziałkowego wpisu premiera w mediach społecznościowych, który brzmi: „Wygrywamy z epidemią! Liczba zakażeń spada! Do czasu otrzymania szczepionki stosujmy to, co po prostu działa Dworczyk został zapytany, czy będą zmiany w planach dotyczących kumulacji ferii. Szef KPRM odpowiedział, że nie ma takiej dyskusji.

– Nie sądzę, żeby ona się pojawiła – dodał. – Mamy okres, kiedy pandemia cały czas jest groźna i nie możemy ryzykować zdrowiem i życiem Polaków – podkreślił.

Szef KPRM został też zapytany o wypowiedź wicepremiera Jarosława Gowina, który stwierdził, że w poprzednią niedzielę zadzwonił do niego prezydent Andrzej Duda i „bardzo stanowczo” powiedział mu, że nie zaakceptuje zamknięcia stoków narciarskich. Według Gowina, prezydent zaapelował też, aby wypracował on „wraz z branżą narciarską, specjalne procedury sanitarne”.

– Co też się stało i co umożliwiło otwarcie stoków – dodał Gowin.

Otwarte stoki? To Rada Ministrów podejmuje decyzje


W reakcji na tę wypowiedź szef KPRM stwierdził, że nie są to decyzje wicepremiera, a Rady Ministrów.

– Nie znam tej wypowiedzi i o tyle wydaje mi się to niemożliwe, że wszystkie tego rodzaju decyzje są omawiane na rządowym zespole zarządzania kryzysowego, a potem w tej sprawie, w takich konkretnych ograniczeniach, to Rada Ministrów podejmuje rozporządzeniem decyzję – powiedział Dworczyk. 

źródło:

Zobacz więcej