RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Historyczna rola „kapłanów wolności”. PFN: Powstaną o nich spoty

Na zdjęciu jedna z wcześniejszych inicjatyw Fundacji (fot. arch.PAP/Jacek Bednarczyk, zdjęcie ilustracyjne)

Polska Fundacja Narodowa sfinansowała spoty przypominające rolę „kapłanów wolności”, którzy toczyli walkę o niepodległą Polskę. – Historia Polski na przestrzeni ostatnich wieków to historia walki o niepodległość i wolność. Niepodległość od zaborców i totalitarnych przywódców nazistowskich i komunistycznych. Na każdym etapie tej walki Polakom towarzyszyli odważni kapłani, kapłani wolności – mówi portalowi tvp.info rzecznik PFN Temistokles Brodowski.

„Fight to Vote”. Historia niezwykłej walki Polek o prawa wyborcze [WIDEO]

Już wkrótce odbędzie się premiera filmu Polskiej Fundacji Narodowej „Fight to Vote”, opowiadającego o historii walki polskich kobiet o uzyskanie...

zobacz więcej

Brodowski zaznacza, że środki przekazano w ramach projektu „Kościół w obronie wolności”. Z tej inicjatywy powstaną trzy spoty.

Materiały zostaną zrealizowane we współpracy ze Stefanem Tompsonem i pojawią się na mediach społecznościowych: na YouTubie, Twitterze, FB jak i Instagramie. Spoty zostaną zrealizowane w kilku wersjach językowych – w tym po polsku, angielsku, portugalsku, niemiecku, rosyjsku, francusku i węgiersku.

Rzecznik poinformował, że pierwszy materiał przypomina o Stanisławie Brzósce, „legendarnym kapelanie powstania styczniowego, który oddał życie, został powieszony przez Rosjan”.

Nie tylko Polacy zmagali się z komunizmem


– Kolejny wspomina o błogosławionym Jerzym Popiełuszce, który przeciwstawił się reżimowi komunistycznemu swoją odwagą głoszenia prawdy. Nie tylko Polacy zmagali się z komunizmem, broniły się przed nim i inne narody zniewolone przez ZSRR – w tym miejscu należy przypomnieć o kard. Józsefie Mindszentym, który na Węgrzech zmagał się zarówno z nazizmem jak i komunizmem – mówi nasz rozmówca.

#ObiadyDlaBohaterów. Wolontariusze dostarczą ciepłe posiłki kombatantom

Polska Fundacja Narodowa wspiera akcję #ObiadyDlaBohaterów. Wolontariusze dostarczą ciepłe posiłki kombatantom. Wszystko po to, by osoby starsze i...

zobacz więcej

Przez materiały przewijają się też: ks. Ignacy Skorupka, ks. Władysław Gurgacz, ks. Jerzy Popiełuszko, ks. Sylwester Zych, ks. Stefan Niedzielak czy ojcowie Michał Tomaszek i Zbigniew Strzałkowski.

– PFN włączyła się w międzynarodowy projekt, którego celem jest przypomnienie roli kapłanów wolności w odzyskaniu przez Polskę suwerenności i niepodległości. Kapłani wolności to symbole umiejętności poświecenia w czasach totalitaryzmów. – powiedział dr Marcin Zarzecki, prezes Fundacji.

Spojrzeć inaczej na rolę jednostek


– Projekt pozwala nam opowiadać polską historię światu, ale przede wszystkim umożliwia odbiorcom przekazywanych treści, pochodzącym z różnych krajów, spojrzeć z innej perspektywy na rolę jednostek, inspirujących kapłanów, w działania mobilizujące społeczeństwo funkcjonujące w systemie totalitarnym do stawania się społeczeństwem świadomych obywateli – wyjaśnił prezes.

Zobacz też: PFN: Obiady dla bohaterów

– „Jeżeli trwacie w nauce mojej, jesteście prawdziwie moimi uczniami i poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli” – mówi Jezus w Ewangelii. Zatem zobaczmy prawdę i posłuchajmy prawdy o tych, którzy zaświadczyli swoim życiem, a często też męczeństwem o Prawdzie. Dziękuję twórcom tej kampanii za ich pracę i zajęcie się tym ważnym tematem w tym właśnie czasie – powiedział Cezary Andrzej Jurkiewicz, wiceprezes PFN.

źródło:
Zobacz więcej