RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Senat uchwalił społeczną część pakietu mieszkaniowego

Senat jednogłośnie uchwalił społeczną część pakietu mieszkaniowego. Ma on stanowić impuls rozwojowy dla gospodarki, w którą uderzyła pandemia COVID-19. Jak mówi Anna Kornecka, wiceminister Rozwoju, Pracy i Technologii, jest to ustawa, która pozwoli na zwiększenie dostępności mieszkań dla osób o średnich i niskich dochodach.

Do kiedy można wnioskować o zwolnienie ze składek? ZUS przypomina

Przedsiębiorcy, którzy chcą uzyskać zwolnienie z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie społeczne w ramach Tarczy 5.0 do 30 listopada mają...

zobacz więcej

Założenia społecznej części pakietu mieszkaniowego


Społeczna część pakietu mieszkaniowego to m.in. zwiększenie dostępności mieszkań na wynajem dla osób o niskich dochodach; poprawa warunków mieszkaniowych w już istniejących lokalach; dopłaty do czynszu dla podnajemców mieszkań; wakacje czynszowe w TBS oraz możliwość dojścia do własności w nowo budowanych mieszkaniach w formule Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych (SIM).

Nowe przepisy przewidują ponadto wsparcie szeroko rozumianego budownictwa społecznego oraz większy i łatwiejszy dostęp do gruntów pod zabudowę.

Ustawa zakłada również, że z Rządowy Fundusz Rozwoju Mieszkalnictwa (o wartości 1,5 mld zł) będzie wspierał finansowo gminy, które ucierpiały w wyniku COVID-19, w budowie mieszkań.

źródło:
Zobacz więcej