RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

400 zł za burgera. Kucharz celebryta się ceni

Za frytki trzeba dopłacać (fot. TT/Gordon Ramsay)

Gordon Ramsay, 54-letni kucharz celebryta, słynący z ostrego języka i specyficznej kindersztuby, pochwalił się na Twitterze, że jego nowa restauracja w londyńskim Harrodsie już działa. Serwuje w niej m.in. burgery.

Wino owocowe przyszłością polskiej branży

Dolnośląscy winiarze doskonale wiedzą, jak robić dobre gronowe wina, ale nowością jest sztuka wyrobu win owocowych. U stóp Ślęży rozpościerają się...

zobacz więcej

Można przypuszczać, że lokalizacja w jednym z najsłynniejszych angielskich domów towarowych kosztuje niemało, bo też i ceny w prowadzonym przez Ramsaya lokalu do niskich nie należą. Za hamburgera gwiazdor brytyjskiej telewizji liczy sobie 80 funtów, czyli około 400 zł.

Zdaniem Ramsaya hamburgery, które oferuje w swojej najnowszej restauracji „Gordon Ramsay Burger”, są wartym swojej ceny doświadczeniem, bo takich burgerów nie ma nigdzie indziej. Każdy z nich to mieszanka najlepszych brytyjskich mięs. Jednak komentarze internautów na temat propozycji znanego kucharza nie są jednorodne. W jednym z nich można przeczytać, że taka cena powinna zawierać w sobie „atrakcję” w postaci wrzeszczącego Gordona Ramsaya stojącego obok stolika.

Waygu, pecorino i trufle


Ze strony internetowej domu towarowego Harrods można zaś dowiedzieć się, co stoi za tak wysoką ceną burgera. Okazuje się, że hamburger oprócz polędwicy waygu zawiera truflowy ser pecorino i świeże, czarne trufle, które podnoszą cenę. Frytki są dostępne za dodatkową opłatą.

W restauracji można też spróbować gęstego koktajlu mlecznego z budyniem, także w wersji wegetariańskiej i wegańskiej, skrzydełek kurczaka Hellfire i frytek truflowych. Według strony internetowej „doskonałe paszteciki” to mieszanka „50 proc. karkówki, 25 proc. mostka i 25 proc. żeberka”.

źródło:

Zobacz więcej