RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Egzekucja mordercy przełożona. Zabrakło trucizny

Richard Bernard Moore nie chce zmiany sposobu wykonania egzekucji (fot. Department of Corrections)

W więzieniu w Karolinie Południowej przełożono zaplanowaną na piątek egzekucję, gdyż zabrakło potrzebnej do jej wykonania trucizny – poinformowała agencja Associated Press.

Pierwsza egzekucja kobiety w USA od 70 lat. Przerażająca zbrodnia

16 lat minęło od przerażającej zbrodni w Missouri. Lisa Montgomery najpierw udusiła swoją ofiarę, a potem wycięła z jej brzucha dziecko. Prokurator...

zobacz więcej

AP zapoznała się z listem prawnika departamentu więziennictwa stanu do Sądu Najwyższego Karoliny Południowej. Stwierdzono w nim, że egzekucja Richarda Bernarda Moore'a nie odbędzie się planowo w piątek z powodu braku trucizny, której na stanie służby penitencjarne nie mają od 2013 r.

55-letni Moore spędził prawie dwie dekady w celi śmierci. W 1999 r. skazano go za zabójstwo sprzedawcy w sklepie spożywczym. Moore byłby pierwszą osobą straconą w Karolinie Południowej od prawie 10 lat.

Stanowy protokół kary głównej wymaga w Karolinie Południowej użycia trzech substancji: pentobarbitalu, pankuronium i chlorku potasu. Żadnej z nich służby penitencjarne nie mają w swoich zapasach.

Jak zauważa AP, składowanie śmiercionośnych substancji jest w Stanach Zjednoczonych coraz trudniejszym zadaniem, gdyż ich producenci pod presją organizacji sprzeciwiających się karze śmierci unikają sprzedaży ich do niektórych stanów.

Funkcjonariusze więzienni twierdzą, że zgodnie z prawem stanowym Moore musi zostać stracony przez śmiertelny zastrzyk, gdyż na początku listopada nie poinformował, że wolałby krzesło elektryczne.

źródło:

Zobacz więcej