RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Regiony łagodzą obostrzenia. Rząd Hiszpanii ostrzega przed trzecią falą koronawirusa

Burmistrz Madrytu wezwał do unikania dużych zgromadzeń (fot. Marcos del Mazo/LightRocket via Getty Images)

Ministerstwo zdrowia Hiszpanii wezwało w poniedziałek władze wspólnot autonomicznych kraju do rozsądnego luzowania obostrzeń epidemicznych. Wskazało, że zbyt pochopne decyzje w tej sprawie mogą doprowadzić do nadejścia trzeciej fali koronawirusa przed świętami Bożego Narodzenia.

W hotelu taniej niż w mieszkaniu – to też efekt pandemii

Niektóre duże sieci hotelarskie w Hiszpanii i Portugalii zaoferowały pobyt w hotelu opłacany miesięcznie w cenie niższej od kosztu wynajęcia...

zobacz więcej

Apel resortu zdrowia zbiega się z luzowaniem restrykcji w przemieszczaniu się obywateli w kilku hiszpańskich prowincjach, m.in. w Madrycie i Grenadzie, gdzie w poniedziałek m.in. zniesiono obostrzenia w korzystaniu z placówek gastronomicznych.

W Madrycie burmistrz Jose Luis Martinez-Almeida, wyjaśniając likwidację obostrzeń w 13 częściach miasta, wezwał do unikania dużych zgromadzeń osób. Wskazał, że ratusz korzysta m.in. z dronów, aby monitorować przestrzeganie dystansu społecznego w centrum stolicy.

Innym regionem, który w poniedziałek ogłosił stopniowe luzowanie restrykcji jest Katalonia. Jej władze zapowiedziały, że wraz ze zbliżaniem się okresu bożonarodzeniowego liczba osób biorących udział w spotkaniach może być większa niż 6, lecz nie wyższa niż 10.

Wyjazdy do Hiszpanii. Uwaga, nowe zasady dotyczą także Polaków

Od poniedziałku 23 listopada wszyscy przyjeżdżający do Hiszpanii z krajów wysokiego ryzyka epidemicznego będą musieli okazać negatywny wynik testu...

zobacz więcej

Z dystansem do poniedziałkowych deklaracji władz innych regionów, m.in. Andaluzji, o planowanym luzowaniu obostrzeń, podchodzi sekretarz stanu ds. zdrowia Silvia Calzon. Ostrzegła ona przed tłumami na ulicach miast, które „mogą przyczynić się” do pojawienia się jeszcze przed Bożym Narodzeniem trzeciej fali koronawirusa.

Szczepienia przeciwko koronawirusowi


W poniedziałek opublikowane zostały wnioski z prac medycznej komisji rządu Hiszpanii i władz wspólnot autonomicznych, z których wynika, że pierwsze szczepienia przeciwko koronawirusowi rozpoczną się we wszystkich regionach kraju w styczniu. W dokumencie tym wskazano na konieczność pełnej koordynacji działań ministerstwa zdrowia Hiszpanii ze wszystkimi wspólnotami autonomicznymi kraju. Dotychczas władze aglomeracji Madrytu utrzymywały, że hiszpański resort zdrowia nie kontaktował się z nimi w sprawie planu masowych szczepień.

źródło:
Zobacz więcej