RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Para prezydencka zachęca do udziału w Wigilijnym Dziele Pomocy Dzieciom

Para prezydencka zaprasza do włączenia się w Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom (fot. Jakub Szymczuk/KPRP)

Niech nasze domy rozjaśni światło świec Caritasu. Podzielmy się swoim rodzinnym ciepłem z tymi, którzy potrzebują naszej pomocy – apeluje para prezydencka, zachęcając do włączenia się w Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. – Bądźmy sobie bliscy i otwarci na innych – powiedział Andrzej Duda.

Pierwsza dama: Mój mąż to najbardziej uczciwy człowiek, jakiego znam

W piątek, podczas wizyty w Rzeszowie prezydentowi Andrzejowi Dudzie towarzyszyła żona Agata Kornhauser-Duda oraz ich córka – Kinga. – Można nie...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

W związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia para prezydencka za pośrednictwem mediów społecznościowych Kancelarii Prezydenta zachęca do włączenie się w Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Przy tej okazji prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą apelują do Polaków o solidarność.

Pierwsza dama wyjaśniła, że „zebrane środki pozwolą sfinansować tysiącom dzieci obiady, zajęcia rehabilitacyjne i inne ważne potrzeby”. – Wielu najmłodszych dzięki naszej pomocy i ofiarności będzie mogło rozwinąć swoje talenty i zainteresowania – powiedziała Agata Kornhauser-Duda.

Apel o solidarność i wsparcie


Nawiązując do obecnej sytuacji związanej z pandemią, prezydent RP podkreślił znaczenie wzajemnej odpowiedzialności. – Bądźmy solidarni zawsze, ale zwłaszcza w tym niezwykle trudnym dla nas wszystkich roku – zaznaczył Andrzej Duda.

Para prezydencka uczciła pamięć żołnierzy poległych w bitwie o Monte Cassino

Prezydent RP Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda w czwartek złożyli kwiaty na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino, by uczcić...

zobacz więcej

Prezydent podkreślił, że w takich chwilach potrzeba życzliwości i wzajemnego wsparcia. – W te najbardziej rodzinne święta w roku dodawajmy sobie otuchy i nadziei -– dobrym słowem i wspólną radością, ale też konkretnym czynem – powiedział.

Ekumeniczny charakter Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom


Podziękował także wszystkim, którzy od lat uczestniczą w Wigilijnym Dziele Pomocy Dzieciom, zwracając uwagę, że od lat ma ono charakter ekumeniczny. – Dziękuję wszystkim, którzy tworzą to wspaniałe, ogromne i ważne dzieło – katolikom, protestantom, prawosławnym – wszystkim ludziom dobrej woli. Ekumeniczny wysiłek na rzecz bliźnich to świadectwo łączących nas wartości i wspólnoty wszystkich Polaków – podkreślił Andrzej Duda.

– Życzę państwu, życzę nam wszystkim, byśmy razem solidarnie pokonali obecne trudności. Bądźmy sobie bliscy i otwarci na innych" - podsumował prezydent.

W ramach tegorocznej 27. edycji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom Caritas Polska przygotował ok. 2 mln świec, które zapłoną na wigilijnych stołach. Pieniądze zebrane z ich dystrybucji będą przeznaczone na pomoc dla dzieci w Polsce i w dotkniętych konfliktami zbrojnymi krajach Bliskiego Wschodu.

Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego poinformowała, że rozprowadzi w tym roku 10 tys. świec, a pozyskane pieniądze przeznaczy na pomoc dzieciom będącym w potrzebie i zagrożonym wykluczeniem. Prawosławny Metropolitalny Ośrodek Miłosierdzia Eleos rozprowadzi w tym roku ok. 11 tys. świec. Podobnie jak w ubiegłym roku akcja przebiega pod hasłem „Świeca, która tworzy polską Wigilię”.

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom to inicjatywa Caritasu Polska. Zrodziła się w 1994 roku. W 2000 roku przyłączyły się do niej Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego (Diakonia Polska) i Eleos Kościoła Prawosławnego. W 2009 roku dołączyła Diakonia Kościoła Ewangelicko-Reformowanego.

źródło:
Zobacz więcej