RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Lider „Inicjatywy Liberalnej” potępił „sojusz” Portugalii z Węgrami i Polską

João Cotrim de Figueiredo (fot. Pedro Fiúza/NurPhoto via Getty Images)
João Cotrim de Figueiredo (fot. Pedro Fiúza/NurPhoto via Getty Images)

João Cotrim de Figueiredo, lider i jednocześnie jedyny przedstawiciel partii „Inicjatywa Liberalna” w portugalskim Sejmie w ostrych słowach skrytykował socjalistycznego premiera swojego kraju za bycie przeciwko mechanizmowi wiązania wypłaty środków unijnych z oceną praworządności. Jak pisze „Publico” w dokumentach niemieckiej delegacji znalazła się informacja o „bardzo krytycznym” stanowisku portugalskiego rządu wobec inicjatywy Niemiec.

Mechanizm praworządności zagrozi wielu krajom UE? „Sięgną po tę pałkę, jeśli...” [WIDEO]

W Europie Zachodniej nasila się krytyka wobec mechanizmu łączącego wypłatę funduszy UE z tzw. praworządnością. Hiszpański analityk Jorge...

zobacz więcej

Budżet UE. Weto Polski i Węgier – RAPORT 

– Rząd mówi, że szuka konsensusu [ws. głosowania nad budżetem UE i mechanizmem praworządności – przyp. red.]. Konsensus z kimś, kto nie szanuje demokratycznych pryncypiów? „Nie, nie nie!” Szacunek do praworządności to nie minimum do zrealizowania, ale podstawa wartości europejskich.

To, że liberalna Holandia przewodzi opozycji, a rząd Portugalii jest po stronie Węgier, nie jest przypadkiem. Liberałowie wiedzą, po której są stronie – napisał na Twitterze przewodniczący „Inicjatywy Liberalnej” João Cotrim de Figueiredo.

W ten sposób jedyny przedstawiciel swojego ugrupowania w portugalskim parlamencie skrytykował rząd socjalistów po informacjach „Publico” o poparciu przez gabinet António Costa argumentów Polski i Węgier.

Zmiany w UE. Rośnie liczba sceptyków wobec kontrowersyjnych propozycji

Polska i Węgry jako pierwsze powiedziały „nie” wiązaniu wypłat funduszy UE z praworządnością. Teraz głosy sprzeciwu płyną również ze Słowenii czy...

zobacz więcej

Dziennik w swoim artykule powołuje się na słowa byłego szefa polskiego MSZ, Witolda Waszczykowskiego oraz własne źródła, z których wynika, że w niejawnej dokumentacji niemieckiej delegacji odnotowano „bardzo krytyczne” stanowisko Portugalii wobec forsowanego przez Niemcy mechanizmu.

W tekście cytowane jest stanowisko portugalskiego MSZ, które nie zaprzecza, że takie stanowisko zostało zaprezentowanie na posiedzeniu RE, podkreślając przy tym, że „nierespektowanie praworządności zawsze było czerwoną linią dla rządu”.

Portugalskie media przypominają jednak, że Costa popierając procedurę z artykułu 7 Traktatu o UE, jednocześnie nigdy nie był zwolennikiem łączenia tej kwestii z dystrybucją wspólnych środków unijnych.

Szef kancelarii premiera: Podtrzymamy weto ws. budżetu UE

Rząd Węgier podtrzyma swe weto w sprawie następnego budżetu UE w związku z zapisami o praworządności, uzależniającymi wypłaty środków unijnych od...

zobacz więcej

„Moje stanowisko jest proste. Procedura postępowania w przypadku naruszenia praworządności, wolności i demokracji jest taka, jak przewidziana w art. 7. To nie jest dyskusja o wieloletnich ramach finansowych czy planie naprawy” – pisał 15 lipca 2020 r. na łamach „Publico” premier António Costa.

Podważenie przez niemiecką prezydencję kompromisu z lipca tego roku oraz negocjacje z Polską i Węgrami, które zapowiedziały weto ws. prób warunkowania wypłaty środków unijnych od oceny stanu praworządności w danym kraju jest przedmiotem zainteresowania portugalskich mediów ze względu na zbliżający się termin rozpoczęcia portugalskiej prezydencji RE (01.01.2020 r.) oraz kluczową rolę środków Funduszu Odbudowy dla tego, znajdującego się w trudnej sytuacji gospodarczej w czasie pandemii kraju. Temat ten został również włączony do bieżącego sporu politycznego w Portugalii.

Coraz więcej krajów UE staje po stronie Polski i Węgier


Jak informuje lizboński tygodnik „Expresso” negatywnie nastawionych do warunkowości wypłat z budżetu unijnego jest już osiem krajów Wspólnoty. Poza Polską i Węgrami są to: Portugalia, Słowenia, Czechy, Łotwa, Bułgaria oraz Chorwacja. Swoje krytyczne stanowisko państwa te przedstawiły na razie podczas obrad unijnych „za zamkniętymi drzwiami”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej