RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Pandemia” słowem roku według amerykańskiego słownika

WHO ogłosiło pandemią koronawirusa 11 marca br. (fot. Getty Images)
WHO ogłosiło pandemią koronawirusa 11 marca br. (fot. Getty Images)

„Pandemia” została słowem roku słownika amerykańskiej firmy Merriam-Webster. Redaktor naczelny słownika Peter Sokolowski stwierdził, że tegoroczny wybór „prawdopodobnie nie stanowi dużego szoku”.

Konferencja ministra zdrowia. Zapowiedział nowe zasady walki z COVID-19

Chcemy, aby wszyscy pacjenci z dodatnim wynikiem testu na koronawirusa zostali włączeni do programu Domowa Opieka Medyczna – poinformował na...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Na kolejnych miejscach wg Merriam-Webster znalazło się słowo „koronawirus” oraz inne wyrazy z nim związane (w tym „kwarantanna”).

Zgodnie z zasadami wygrywa słowo, które było najczęściej wyszukiwane przez użytkowników w internetowej wersji słownika. „Pandemia” definiowana jest jako epidemia występująca na dużym obszarze (takim jak kraje i kontynenty) i dotykająca znaczną część populacji.

Sokolowski zwrócił uwagę, że słowo „pandemia” stało się powszechne i prawdopodobnie w przyszłości będziemy odnosić się za jego pomocą do obecnych czasów.

Wybuch nowego koronawirusa został uznany przez WHO za pandemię 11 marca 2020 r. Sokolowski powiedział, że liczba wyszukiwań tego hasła była wówczas o 115 806 procent wyższa niż w ub. r.

źródło:
Zobacz więcej