RAPORT

CELEBRYCI, POLITYCY I WŁADZE TVN WZIĘŁY SZCZEPIONKI MEDYKÓW

Spurek chce zmiany traktatów Unii. „Jestem za rozszerzeniem kompetencji UE”.

Pytanie padło w kontekście rezolucji PE, potępiającej wyrok polskiego TK ws. aborcji eugenicznej (fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk)

– Tak, jak najbardziej jestem za rozszerzeniem kompetencji UE – powiedziała w TOK FM europosłanka Sylwia Spurek, kiedy zapytano ją o zdanie na temat ewentualnej zmiany traktatów UE. Słowa padły w kontekście rezolucji Parlamentu Europejskiego, gdzie potępiono wyrok polskiego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej.

Europosłowie PO poprą rezolucję przeciwko Polsce ws. aborcji

W PE odbyła się debata dotycząca aborcji w Polsce. Europosłowie grup EPL, Odnowić Europę, socjalistów i Zielonych krytykowali polskie władze,...

zobacz więcej

Parlamentarzystka została zapytana, czy nastał czas, by apelować o zmianę traktatów unijnych. Pytanie padło w kontekście rezolucji Parlamentu Europejskiego , potępiającej wyrok polskiego Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji eugenicznej.

– Myślę, że UE ma problemy, dlatego że nie rozmawia i wcześniej nie rozmawiała poważnie o kwestiach związanych ze swoimi wartościami. Że nie było poważnej debaty o tym, co jest fundamentem UE. Chciałabym, żebyśmy przestali rozmawiać wyłącznie, bo to są naturalnie ważne sprawy, o wspólnocie granic, o wspólnej polityce rolnej, o wspólnocie autostrad. UE opiera się na prawach człowieka i powinniśmy w końcu te prawa człowieka zacząć traktować priorytetowo. Nie mówić o tym, czy w tym momencie jest czas, czy nie ma czasu – mówiła Spurek.

– Ja mam dość słuchania, że to nie jest jeszcze czas na rozmowę o prawach człowieka, że teraz są ważniejsze sprawy, że trzeba poczekać. Czekaliśmy bardzo długo, także w Polsce na poważną debatę o prawach kobiet, no i doczekaliśmy się się tej nieszczęsnej decyzji TK – dodała.

Na uwagę, że sprawa wymagałaby faktycznej zmiany traktatów, gdyż UE nie ma kompetencji do zajmowania się sprawami aborcji w poszczególnych krajach wspólnoty, deputowana stwierdziła: „Odpowiadając wprost na to pytanie: tak, jak najbardziej jestem za rozszerzeniem kompetencji UE i powiedziałam już krótko dlaczego. Naprawdę niezrozumiałe jest dla mnie to, że pilnie rozmawiamy o wspólnej polityce rolnej, a tak niewiele mówimy o tym, że kobieta w Warszawie ma inny dostęp do ginekologa niż kobieta pod Warszawą, a to się nijak ma do dostępu do opieki ginekologicznej kobiet w Paryżu czy Brukseli”.

źródło:
Zobacz więcej