RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Orban w Warszawie. „Dalsza koordynacja stanowisk”

Viktor Orbán przyjechał do Warszawy na spotkanie z premierem Polski (fot. Zoltan Fischer/ Hungarian PM' Press Office HANDOU)
Viktor Orbán przyjechał do Warszawy na spotkanie z premierem Polski (fot. Zoltan Fischer/ Hungarian PM' Press Office HANDOU)

Poniedziałkowa wizyta premiera Węgier Viktora Orbana w Warszawie, to dalsze koordynowanie stanowisk między polskim i węgierskim rządem – powiedział rzecznik rządu Piotr Müller. Tematem spotkania roboczego premiera Mateusza Morawieckiego z premierem Węgier mają być m.in. dalsze działania w kontekście negocjacji budżetowych w UE.

Przed spotkaniem Morawiecki-Orban. „Walka o przejrzyste prawo w UE” [WIDEO]

Premier udaje się jutro do Budapesztu, aby wraz z szefem węgierskiego rządu rozmawiać o próbie powiązania funduszy UE z tzw. praworządnością. –...

zobacz więcej

Rzecznik rządu podkreślił na konferencji prasowej, że negocjacje budżetowe cały czas trwają. W czwartek szef polskiego rządu rozmawiał z premierem Węgier w Budapeszcie, a poniedziałkowa wizyta Orbána jest kontynuacją tych rozmów. – W międzyczasie były dalsze dyskusje w gronach europejskich, w ramach Komisji Europejskiej, w związku z tym dzisiaj dalsze koordynowanie stanowisk – mówił Müller.

Rzecznik rządu zaprzeczył, jakoby pojawiła się jakaś nowa propozycja w sprawie mechanizmu warunkowości ze strony KE. – Żadnej oficjalnej propozycji ze strony KE nie ma – dodał Müller.

Podkreślił, że obecne dyskusje mają charakter „kuluarowy”, niektórzy politycy wprost wyrażają swoje wątpliwości w sprawie mechanizmu warunkowości, wobec którego zgłasza sprzeciw Polska i Węgry.

Stanowisko ws. powiązania praworządności z budżetem


Rzecznik rządu przypomniał, że w minionym tygodniu premier Morawiecki podtrzymał w rozmowie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel negatywne stanowisko polskiego rządu w sprawie powiązania praworządności z budżetem.

Premier Morawiecki: Bronimy Unii przed rozbiciem. „Ta arbitralność może doprowadzić do rozpadu UE”

Mechanizm praworządności poprzez arbitralność może doprowadzić do rozpadu UE; to złe rozwiązanie; prawo wtórne nie może omijać prawa pierwotnego –...

zobacz więcej

Niemcy w ramach prezydencji w Radzie UE prowadzą obecnie negocjacje budżetowe. Po rozmowie premier poinformował, że oświadczył kanclerz Niemiec, iż Polska oczekuje dalszych prac pozwalających na znalezienie rozwiązania, które zagwarantuje prawa wszystkich państw UEpotwierdził gotowość do zawetowania nowego budżetu.

Müller przypomniał w poniedziałek argumenty rządu przeciw mechanizmowi warunkowości i ocenił, że mechanizm ten mógłby w przyszłości prowadzić do zwiększenia napięć w UE i dezintegracji Wspólnoty. – Nam zależy na silnej UE, ale Unii, która ma określone kompetencje wynikające z traktatów – stwierdził rzecznik rządu.

Sprzeciw Polski i Węgier


Państwa członkowskie UE nie osiągnęły jednomyślności ws. wieloletniego budżetu UE na lata 2021-2027 i decyzji ws. funduszu odbudowy. Polska i Węgry zgłosiły zastrzeżenia w związku z rozporządzeniem dotyczącym powiązania dostępu do środków unijnych z kwestią praworządności. Na posiedzeniu ambasadorów państw UE rozporządzenie przyjęto większością kwalifikowaną państw członkowskich.

Budżet UE. Dziś spotkanie premierów Polski i Węgier

W Budapeszcie odbędzie się w czwartek spotkanie premierów Polski Mateusza Morawieckiego i Węgier Viktora Orbana. Ma ono na celu ustalenie wspólnego...

zobacz więcej

Szef polskiego rządu zapowiedział wcześniej, że Polska na pewno skorzysta z prawa do sprzeciwu, jeśli nie będzie satysfakcjonującego Warszawę porozumienia w sprawie powiązania kwestii praworządności z budżetem UE.

Premier Węgier skierował list do niemieckiej prezydencji i szefów unijnych instytucji, w którym zagroził zawetowaniem budżetu UE i funduszu odbudowy, jeśli wypłata środków będzie powiązana z kwestią praworządności.

W czwartek w Budapeszcie premierzy Polski i Węgier podpisali deklarację dotyczącą uzgodnienia stanowiska krytycznego wobec powiązania wypłat z budżetu z „arbitralnymi i nieobiektywnymi kryteriami naruszeń praworządności”.

źródło:
Zobacz więcej