RAPORT

Wojna na Ukrainie

Problemy komunikacyjne stolicy. Ratusz zwlekał blisko dwa lata, teraz się tłumaczy… pandemią

Remont linii średnicowej potrwa do 2027 r. (fot. Shuttestock/Matthew Nichol)
Remont linii średnicowej potrwa do 2027 r. (fot. Shuttestock/Matthew Nichol)

– Władze Warszawy będą współpracowały z PKP Polskie Linie Kolejowe w zakresie budowy Trasy Tysiąclecia – wynika z deklaracji stołecznego ratusza. Kolejarze, a także miejscy aktywiści od wielu miesięcy zarzucali władzom Warszawy brak odpowiedzi na składane w tej sprawie pisma. Rzeczniczka ratusza Karolina Gałecka wyjaśniła, że zwłoka wynika z „sytuacji epidemicznej”. Pierwsze pismo do władz Warszawy PLK skierowały… w lutym 2019 r., ponad rok przed epidemią.

Kuriozalne zarzuty ratusza. „Za rozkłady odpowiada Trzaskowski, nie premier” [WIDEO]

Rzeczniczka warszawskiego ratusza poinformowała o dodatkowych kursach autobusów na cmentarze i przy okazji zaatakowała rząd za brak reakcji. – ...

zobacz więcej

Trasa Tysiąclecia to arteria, która ma połączyć Grochów z Targówkiem, przecinając, bezkolizyjnie, stację Warszawa Wschodnia. Realizacja trasy skróciłaby znacznie podróż między tymi dzielnicami zarówno pieszym i rowerzystom, jak i osobom korzystającym z transportu publicznego oraz własnych samochodów.

Budowa tunelu pod układem torowym stacji (poza peronami) byłaby możliwa podczas remontu przecinającej stolicę linii średnicowej. Jednym z ważniejszych celów tego remontu jest usprawnienie komunikacji publicznej na terenie miasta i aglomeracji. Zakładano podniesienie przepustowości linii podmiejskiej do 24 par pociągów na godzinę (pociąg co 2,5 minuty), budowę nowych przystanków dla kolei miejskiej czy przedłużenie WKD w głąb Śródmieścia z budową węzła przesiadkowego przy stacji metra Centrum.

Jednak oprócz tego remont stanowi okazję do poprawy jakości komunikacji poprzez modernizację istniejących czy budowę nowych arterii przecinających linię średnicową. Taką nową inwestycją – zapisaną jednak w dokumentach planistycznych władz Warszawy – miała być Trasa Tysiąclecia. W listopadzie 2020 r. okazało się jednak, że PLK planuje modernizację „średnicy” bez budowy nowego wiaduktu po wschodniej stronie stacji Warszawa Wschodnia, gdzie miałaby przebiegać nowa trasa.

Jak poinformował prezes PLK Ireneusz Merchel, miasto nie zajęło w tej sprawie stanowiska. Podobnie zresztą miał zachować się Urząd Marszałkowski w reakcji na pytanie PLK o przedłużenie WKD.

To wielka szkoda dla mieszkańców – ocenił Merchel podkreślając, że szansa na tak głębokie zmiany trafia się raz na kilkadziesiąt lat.

Podwyżki za śmieci w Warszawie przegłosowane. Radni KO nie chcieli dyskusji

Od 1 kwietnia przyszłego roku mieszkańcy Warszawy zapłacą więcej za zagospodarowanie odpadów. W czwartek Rada Warszawy głosami KO przyjęła uchwałę...

zobacz więcej

Stanowisko ratusza skrytykowali miejscy społecznicy. – Naszym zdaniem mamy do czynienia z dużym zaniedbaniem ze strony Ratusza, a w szczególności odpowiedzialnego za transport wiceprezydenta Roberta Soszyńskiego. – mówił Krzysztof Daukszewicz z Porozumienia dla Pragi.

Dopiero po interwencjach aktywistów z PdP, Miasto Jest Nasze i Stowarzyszenia Wiatrak ratusz zajął stanowisko. – Warszawa podpisze porozumienie z PKP PLK ws. projektowania Trasy Tysiąclecia. Na sesji składamy wniosek o zabezpieczenie środków finansowych w Wieloletniej Prognozie Finansowej, wtedy możemy dopiero podpisać dokument. Trudno o komentarz, dlaczego niektórzy twierdzą, że miasto nie podjęło tematu – oświadczyła Karolina Gałecka, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta.

MJN zwróciło uwagę, że „ani ze strony Ratusza, ani wiceprezydenta Roberta Soszyńskiego nie padła odpowiedź, dlaczego wiceprezydent i podległe mu Biuro Mobilności i Transportu zwlekali 22 miesiące z odpowiedzią na pisma nadsyłane przez PKP PLK w sprawie tak ważnego dla prawobrzeżnej Warszawy połączenia między dzielnicami”.

Władze miasta odpierają ten zarzut twierdząc, że „miasto już od dłuższego czasu prowadziło analizę finansową, ale ze względu na sytuację epidemiczną trwało to trochę dłużej. Odpowiedzialna polityka finansowa sprawia, że każdy wydatek musi być dogłębnie przemyślany”.

Polskie Linie Kolejowe prosiły włodarzy stolicy o zajęcie stanowiska na długo przed pandemią. Pierwsze pismo w sprawie Trasy Tysiąclecia skierowano do ratusza 8 lutego 2019 r., 13 miesięcy przed pierwszym przypadkiem koronawirusa w Polsce (prawie 22 miesiące temu, jak wskazuje Miasto Jest Nasze). W sprawie innej arterii – ulicy Towarowej – PLK pisała do władz miasta już w styczniu 2019 r.

Modernizacja stołecznej „średnicy” ma potrwać do 2027 r. Pierwszy etap – przebudowa Dworca Zachodniego – już się rozpoczął.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej