RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Niedzielski nie wyklucza zamknięcia stoków narciarskich. Mówi, od czego to zależy

Będą prowadzone kontrole stoków narciarskich (fot. PAP/Grzegorz Momot)
Będą prowadzone kontrole stoków narciarskich (fot. PAP/Grzegorz Momot)

Od najbliższego weekendu będą prowadzone kontrole stoków narciarskich, dotyczące przestrzegania reżimu sanitarnego; jeśli potwierdzą jego naruszenie, będę rekomendował zamknięcie stoków – oświadczył minister zdrowia Adam Niedzielski.

Jest decyzja ws. stoków narciarskich zimą

Protokół sanitarny dotyczący korzystania ze stacji narciarskich został dopracowany; stoki będą zimą otwarte – poinformował na Twitterze minister...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

W trakcie konferencji prasowej szef resortu zdrowia odniósł się do doniesień dotyczących dużej liczby osób na stokach narciarskich w ostatni weekend oraz nieprzestrzegania zasad sanitarnych.

– Jeżeli chodzi o kwestię tych obrazków, które wczoraj zdominowały sieci społecznościowe, to oczywiście – jako minister zdrowia – mogę wyrazić tylko i wyłącznie zaniepokojenie tą sytuacją – mówił.

Jak dodał, choć w poniedziałek odnotowano niespełna 6 tys. zachorowań na Covid-19, to - zaznaczył – „radzę śledzić, co się będzie działo w piątek czy w okolicach kilku dni, po tym, jak właśnie te masowe wyjazdy miały miejsce”.

Zamknięcie stoków narciarskich jest możliwe


– Stoję na stanowisku, że jeżeli pewna odpowiedzialność społeczna nie będzie realizowana, to ja będę pierwszym w Radzie Ministrów, który będzie rekomendował premierowi zamknięcie stoków. Mamy do czynienia ze zdjęciami czy obrazkami, które mówią, że w żaden sposób nie były zachowane wymogi sanitarne – zwrócił uwagę szef MZ.

Burmistrz Zakopanego: Nosal dla narciarzy najwcześniej za dwa, trzy lata

Burmistrz Zakopanego ocenił, że nowe trasy narciarskie na stoku Nosala powstaną najwcześniej za dwa do trzech lat. Wszystko zależy od inwestora,...

zobacz więcej

Kontrole na stokach narciarskich


Niedzielski poinformował, że w poniedziałek rano rozmawiał z inspektorem sanitarnym oraz że będą prowadzone rozmowy z policją, by w najbliższy weekend odbyły się „takie kontrole, które dotyczą przestrzegania reżimu sanitarnego, który – przypomnę – został uzgodniony z właścicielami stacji narciarskich”.

W tym kontekście wskazał na przestrzeganie dystansu w kolejkach do wyciągów.

– Jeżeli te kontrole, które będą prowadzone od najbliższego weekendu, potwierdzą, że mamy sytuację nieprzestrzegania, potwierdzą, że mamy naruszenie tego reżimu (sanitarnego), który został ustalony wspólnie, a na dodatek będę widział, że na poziomie dziennych wyników pod koniec tygodnia będziemy mieli przyrost zachorowań, którego nie będzie można przypisać innym elementom, będę rekomendował zamknięcie stoków – zapowiedział Niedzielski.

Wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin oraz wiceszef resortu Andrzej Gut-Mostowy prowadzili na początku ubiegłego tygodnia konsultacje z branżą narciarską, a we wtorek Gowin poinformował, że protokół sanitarny dotyczący korzystania ze stacji narciarskich został dopracowany, a stoki będą zimą otwarte.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej