RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Czy są wytyczne w sprawie kolędy? Rzecznik KEP odpowiada

Z powodu pandemii kolęda została odwołana lub przesunięta (fot. Shutterstock/ Pawel Chmielewski)

Nie ma ogólnopolskich wytycznych w sprawie kolędy. Z powodu pandemii wizyty duszpasterskie zostały odwołane, przesunięte na późniejszy czas lub odbędą się w zmienionej formie, w zależności od decyzji biskupa miejsca – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ.

Archidiecezja Poznańska. Odwołana kolęda, indywidualne odwiedzanie cmentarzy

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki w wydanym dekrecie zachęcił wiernych do indywidualnego...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

W informacji przekazanej przez biuro prasowe episkopatu ks. Leszek Gęsiak przypomniał, że „każdy biskup decyduje o tym, w jakiej formie przeprowadzić tegoroczną kolędę”. Wyjaśnił, że wszystko będzie zależało od sytuacji epidemiologicznej panującej na danym terenie.

– W niektórych diecezjach wizyta duszpasterska została odwołana, w innych przeniesiona na późniejszy czas, a w jeszcze innych zamiast tradycyjnych odwiedzin księdza w domach odbędą się msze św. dla parafian w kościele – zauważył rzecznik episkopatu.

Podkreślił, że w sprawie kolędy nie ma ogólnopolskich wytycznych. Zachęcił więc do śledzenia komunikatów biskupów i ogłoszeń parafialnych w kościołach i na stronach internetowych parafii.

Udzielanie dyspens


Dodał również, że to samo dotyczy dyspens udzielanych przez biskupów od mszy św. w Uroczystość Bożego Narodzenia.

– Jeśli chodzi o dyspensy od uczestnictwa w Eucharystii w niedziele i święta, to również należy śledzić komunikaty poszczególnych ordynariuszy, którzy będą informować wiernych o takiej możliwości na terenie swojej diecezji – powiedział rzecznik episkopatu.

źródło:

Zobacz więcej