RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Media nazwały go samotnikiem. W nowym miejscu pobytu zastał trzy partnerki

Amir Khalil, weterynarz i szef misji Four Paws International, stoi obok Kavaana (fot. PAP/EPA/SOHAIL SHAHZAD)

Kaavan, 36-letni słoń indyjski, który dużą część życia spędził samotnie w trudnych warunkach w ogrodzie zoologicznym w Islamabadzie w Pakistanie, został przetransportowany w poniedziałek do Kambodży. Zwierzę będzie tam żyło w rezerwacie wraz z innymi słoniami.

Od czasu śmierci partnerki Saheli w 2012 r. Kaavan był jedynym przedstawicielem swojego gatunku w zoo w Islamabadzie, a media okrzyknęły go „najbardziej samotnym słoniem świata”.

Ssak mieszkał w złych warunkach, był m.in. trzymany na łańcuchu, cierpiał z powodu braku ruchu, był też nieprawidłowo karmiony, przez co nabawił się nadwagi, więc organizacje broniące praw zwierząt od kilku lat starały się przenieść Kaavana w lepsze dla niego miejsce.

Zaangażowana w ratowanie Kaavana jest też amerykańska piosenkarka i aktorka Cher, która w zeszłym tygodniu przybyła do Islamabadu, a w poniedziałek powitała zwierzę na płycie lotniska w Siem Reap, drugim największym mieście Kambodży.

Ludzie wskakiwali na stoły i krzesła. Do galerii handlowej wpadł dzik

Dorosły dzik wpadł do centrum handlowego w Dinslaken na zachodzie Niemiec, spowodował znaczne szkody i wywołał panikę wśród klientów – informuje...

zobacz więcej

– Kaavan jadł, nie był zdenerwowany, był nieco senny – relacjonował podróż ssaka weterynarz z organizacji Four Paws Amir Khalil, który przez ostatnie kilka miesięcy leczył zwierzę i przygotowywał je do podróży. 


– Lot przebiegł spokojnie, a tego sobie właśnie życzysz, gdy przewozisz słonia – dodał Khalil. Transport Kaavana był skomplikowaną operacją logistyczną. Słoń podróżował w specjalnie wykonanej w tym celu skrzyni, samo umieszczenie w niej zwierzęcia trwało kilka godzin, ładunek zapakowano następnie na pokład wyczarterowanego rosyjskiego samolotu transportowego. Opiekunowie Kaavana zabrali na pokład maszyny 200 kg jedzenia, w tym bananów i melonów, by zająć zwierzę podczas lotu.

Nowy dom w rezerwacie

Słoń ostatecznie zamieszka w rezerwacie, w którym znajdują się też inni przedstawiciele jego gatunku. – Teraz Kaavan może mieć nową partnerkę i dzielić z nią życie – zaznaczył Khalil, uzupełniając, że w nowym miejscu zamieszkania zwierzęcia czekają na niego trzy słonice indyjskie. 

– Słonie są zwierzętami społecznymi, które rozwijają się w towarzystwie innych słoni – tłumaczył rzecznik prasowy kierującej akcją ratowania zwierzęcia organizacji Four Paws, Martin Bauer. – Dla Kaavana ostatnie osiem lat było jak życie w kwarantannie (...) zawsze porównuję to do nas, ludzi, teraz podczas pandemii; jesteśmy zamknięci przez 14 dni izolacji i wszyscy wiemy, jakie to uczucie – dodał Bauer.

źródło:

Zobacz więcej