RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Niemcy wściekłe na Portugalię za „granie” po stronie Polski i Węgier

Premier Morawiecki i premier Portugalii Antonio Costa (fot. arch.PAP/Radek Pietruszka)
Premier Morawiecki i premier Portugalii Antonio Costa (fot. arch.PAP/Radek Pietruszka)

Najnowsze

Popularne

W trakcie Rady Europejskiej rząd Portugalii poparł argumenty Polski i Węgier w sprawie niewiązania budżetu UE z mechanizmem warunkowości – napisał w niedzielę dziennik „Publico”. Portugalskie MSZ oficjalnie dementuje te rewelacje, jednak jak pisze „Publico”, informacja ta została potwierdzona przez źródło, „które miało dostęp do dokumentów delegacji niemieckiej” i wynika z nich, że Portugalia była „bardzo krytyczna” w stosunku do forsowanego przez Niemców mechanizmu.

„Praworządność” wg UE. Hiszpański ekspert: To powinno niepokoić nie tylko Węgry i Polskę

W „praworządności” nie chodzi tylko o „wartości UE”, ale o to, kto może interpretować ich znaczenie i czy można to wykorzystać jako polityczną...

zobacz więcej

O spięciu na linii Portugalia – Niemcy pisze też popularny serwis internetowy sapo.pt, informując, że „Portugalia jest oskarżana przez Niemcy o „granie” po stronie Polski i Węgier, co objawiać się ma właśnie w krytyce wiązania wypłaty funduszy unijnych z oceną stanu praworządności.

Z kolei „Expresso” w artykule pt. „Portugalia z Polską i Węgrami przeciwko mechanizmu obrony praworządności” przypomina słowa premiera António Costy wypowiedziane w lipcu br. po wizycie na Węgrzech. „Dyskusja na temat wartości związanych z pieniędzmi nie jest obroną wartości, lecz ich monetyzacją” – napisał szef portugalskiego rządu w odpowiedzi na krytykę, jaka spadła na niego z powodu spotkania z premierem Viktorem Orbanem. 


O potrzebie pragmatycznego spojrzenia na sprawę tydzień temu mówił były wicepremier, minister obrony i spraw zagranicznych Portugalii, Paulo Portas. Jeśli ta kwestia przejdzie na portugalską prezydencję, to premier Costa będzie musiał długo rozmawiać z premierami Węgier i Polski. Myślę, że jest on tylko zideologizowany w sprawach krajowych i będzie dość pragmatyczny w tych rozmowach, niezależnie od tego, ilu jego zwolenników zostanie zaskoczonych – stwierdził Portas 22 listopada br. na antenie TVI.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej