RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Były obietnice, my działamy”. Minister sprawiedliwości o ustawie antyprzemocowej

W sprawie przemocy domowej często padało wiele słów, obietnic, zapowiedzi i na tym to się kończyło; my jako rząd Zjednoczonej Prawicy pokazujemy, że nie ograniczamy się do słów, a działamy – mówił o tzw. ustawie antyprzemocowej minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Wspierasz przemoc wobec dzieci czy kobiet? – Kontrowersyjna kampania na profilu samorządowym

„Wspierasz maltretowanie dzieci czy wykorzystywanie kobiet?” – Sonda o takiej treści została opublikowana na oficjalnym profilu władz miasta...

zobacz więcej

Przepisy ustawy weszły w życie w ten poniedziałek. Zgodnie z nimi sprawca przemocy, który stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia domowników, po wydaniu odpowiedniego nakazu będzie musiał teraz bezzwłocznie opuścić mieszkanie oraz dostanie zakaz zbliżania się do niego.

Konferencja ministra sprawiedliwości


Na konferencji prasowej w ministerstwie sprawiedliwości szef resortu podkreślał, że jest to szczególny dzień dla wszystkich kobiet, które „konsekwentnie domagały się podniesienia ochrony prawnej przed sprawcami przemocy.

Jego zdaniem słowa te często trafiały na podatny grunt polityczny. – W tym sensie, że rezonans sprowadzał się do słów, czasami wielu słów i obietnic, zapowiedzi – i na tym to się kończyło. My jako rząd Zjednoczonej Prawicy pokazujemy, że nie ograniczamy się do słów, my działamy – podkreślił.

Ochrona przed przemocą domową


Jak zaznaczył, zmiany, które weszły w życie, „w sposób znaczący” zwiększają ochronę przed przemocą domową. Dodał, że są to rozwiązania wzorowane na najlepszych regulacjach europejskich, uwzględniające jednocześnie polskie realia.

Ustawa antyprzemocowa weszła w życie. Co oznaczają nowe przepisy?

Po półrocznym vacatio legis tzw. ustawa antyprzemocowa weszła w życie. To przepisy oczekiwane od lat – podkreślają przedstawiciele niemal...

zobacz więcej

– Chodzi o to, żeby osoba, która w jednym domostwie znajduje się z tyranem, który dopuszcza się przemocy (...), była pewna, że po jej zgłoszeniu zostaną podjęte wobec agresora natychmiastowe działania, że to się nie będzie ciągnąć miesiącami, latami, jak to bywało do tej pory, ale że w ciągu godzin sprawca zostanie usunięty z domu – podkreślił minister sprawiedliwości.

Szczegóły ustawy antyprzemocowej


Uchwalona 30 kwietnia ustawa zakłada wprowadzenie odrębnego, szybkiego postępowania w sprawach dotyczących opuszczenia przez osobę stosującą przemoc wspólnie zajmowanego mieszkania oraz zakaz zbliżania się do budynku.

Uprawnienia do wydawania natychmiastowego nakazu w tych sprawach będą przyznane policji, a także Żandarmerii Wojskowej. Nakaz będzie obowiązywał przez 14 dni, jednak na wniosek osoby dotkniętej przemocą sąd może przedłużyć ten okres.

źródło:
Zobacz więcej