RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Konferencja premiera w sprawie szczepień. Szczegóły w tym tygodniu

Polska zamówi maksymalną przysługującą jej liczbę szczepionek (fot. Krystian Maj/KPRM)

Na wtorek lub środę zaplanowano konferencję premiera w sprawie szczepień przeciw koronawirusowi - poinformował w poniedziałek szef resortu zdrowia Adam Niedzielski. Pierwsze dostawy szczepionek mają dotrzec do Polski w połowie stycznia. Według rzecznika resortu zdrowia Wojciecha Andrusiewicza ma to być ok. 2 mln dawek.

MZ: Mogło zarazić się ok. 4 mln Polaków

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz uważa, że według obecnych szacunków koronawirusem mogło w sumie zarazić się nawet 4 mln osób....

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Minister zdrowia pytany o kwestię szczepień na koronawirusa podczas poniedziałkowej konferencji prasowej poinformował, że w tej sprawie zorganizowany zostanie briefing w tym tygodniu. – O szczepieniach będziemy z panem premierem organizowali oddzielny briefing w tym tygodniu – zaznaczył.

– Być może jutro, być może w środę, wówczas podamy szczegóły – podkreślił Niedzielski.

Polska zamówi maksymalną możliwą ilość szczepionki


Szczepionki mają zostać rozdzielone między wszystkie kraje członkowskie UE według kryterium liczby ludności.

Premier Mateusz Morawiecki ocenił tydzień temu, że istnieje szansa, aby pierwsze dostawy szczepionek przeciw COVID-19 pojawiły się około 18 stycznia. Szef rządu zapowiedział, że Polska zamówi maksymalną przysługującą jej liczbę w ramach zamówień organizowanych przez Komisję Europejską.

W sprawie zakupu szczepionek przeciw koronawirusowi, UE rozmawia z kilkoma producentami: Pfizer/BioNTech, CureVac, Sanofi-GSK, Johnson & Johnson oraz AstraZenecą. Z tymi firmami KE zawarła wstępne rozmowy na dostawy. Przedstawiciele Europejskiej Agencji Leków (EMA) zastrzegają, że obecnie trudno dokładnie przewidzieć terminy wydania pozwolenia na szczepienia, ponieważ nie ma jeszcze wszystkich danych, a ich ocena jest w toku. EMA ustanowiła przyspieszoną procedurę, która pozwala jej zbadać dane dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności szczepionek, gdy tylko staną się dostępne, nawet przed złożeniem formalnego wniosku o zezwolenie ze strony producenta.

źródło:

Zobacz więcej