RAPORT

Wojna na Ukrainie

Orban przylatuje do Warszawy spotkać się z Morawieckim

Dziś wieczorem do Warszawy przyleci premier Węgier Viktor Orban, który spotka się z premierem Mateuszem Morawieckim – dowiedział się portal tvp.info. Szefowie obu rządów będą dyskutować o unijnym budżecie i próbach powiązania go z tzw. praworządnością. Głównym punktem spotkania będzie rozmowa polityków w cztery oczy.

Szef działu zagranicznego „Süddeutsche Zeitung”: Zrzeczenie się suwerenności to idea UE

Suwerenność – a przede wszystkim jej zrzeczenie się – to główna idea projektu UE. 27 państw rezygnuje z praw, aby wspólnie stać się bardziej...

zobacz więcej

Przylot węgierskiej delegacji planowany jest na godz. 18.30. Później w siedzibie KPRM odbędzie się spotkanie szefów rządu Polski i Węgier. Jak wynika z naszych nieoficjalnych informacji, dyskutując o tzw. praworządności, rząd słowacki wysłał list do polskiego premiera. Podobne kroki miał przedsięwziąć też portugalski rząd.

W UE pojawia się coraz więcej głosów ze strony państw członkowskich, dotyczących pomysłów Brukseli, na wiązanie tzw. praworządności z funduszami. Jak mówił portalowi tvp.info były szef MSZ Witold Waszczykowski, podobne głosy płyną z Litwy, Słowenii, Portugalii, Hiszpanii czy Włoch.

Sprzeciw premierów


Państwa członkowskie UE nie osiągnęły jednomyślności ws. wieloletniego budżetu UE na lata 2021-27 i decyzji ws. funduszu odbudowy. Polska i Węgry zgłosiły zastrzeżenia w związku z rozporządzeniem dotyczącym powiązania dostępu do środków unijnych z kwestią praworządności. Na posiedzeniu ambasadorów państw UE rozporządzenie przyjęto większością kwalifikowaną państw członkowskich.

W piątek premier Mateusz Morawiecki rozmawiał telefonicznie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Niemcy w ramach prezydencji w Radzie UE prowadzą obecnie negocjacje budżetowe. Po rozmowie poinformował, że oświadczył kanclerz Niemiec, iż Polska oczekuje dalszych prac pozwalających na znalezienie rozwiązania, które zagwarantuje prawa wszystkich państw UE i potwierdził gotowość do zawetowania nowego budżetu.

W czwartek w Budapeszcie premierzy Polski i Węgier podpisali deklarację dotyczącą uzgodnienia stanowiska krytycznego wobec powiązania wypłat z budżetu z „arbitralnymi i nieobiektywnymi kryteriami naruszeń praworządności”.

Zobacz też: „Praworządność” wg UE. Hiszpański ekspert: To powinno niepokoić nie tylko Węgry i Polskę

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej