RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Koniec z większością opozycji w Senacie? Wicemarszałek z PSL: Pogrzebana szansa

Piotr Zgorzelski o planach ludowców po rozłamie z Kukiz'15 (fot. arch.PAP/Rafał Guz)

Pozostała jałowa formuła trwania w anty-PiS, gdzie nie ma strategicznego myślenia dalej niż przeżycie kolejnej sesji Senatu bez większej wpadki – ocenia wicemarszałek Sejmu z PSL Piotr Zgorzelski. W „Dzienniku Gazeta Prawna” na pytanie, czy w Senacie nie ma już większości opozycyjnej, odpowiedział, że senatorowie ludowców nie są ani „platformerscy”, ani „pisowscy”.

Poseł Kukiz'15 o rozpadzie Koalicji Polskiej: PSL chce „przytulić” Szymona Hołownię

– W koalicjach tak może być, że ktoś z kimś może nie chcieć współpracować, ale w mojej ocenie okazało się, że PSL z Koalicji Polskiej zrobiło sobie...

zobacz więcej

Wicemarszałek Zgorzelski ocenił, że „teraz jak nigdy otwiera się szansa przedstawienia Polakom ofert racjonalnej chadecji”, a ludowcy jego zdaniem mogą więc skutecznie przyciągnąć zdroworozsądkowy, centrowy elektorat i posłów Platformy i PiS.

PSL po rozłamie z Kukiz’15


Pytany przez „DGP” o odejście posłów Kukiz'15 i o to, czy szykuje się jeszcze jakiś kryzys w Senacie po stronie opozycji podkreślił, że szansa na stworzenie w Senacie wspólnoty wartości i celów została „pogrzebana”.

W jego opinii w takiej formule potrzebne jest minimum szacunku dla przekonań i wartości partnerów koalicyjnych. „To zostało bezpowrotnie zaprzepaszczone. Pozostała jałowa formuła trwania w anty-PiS, gdzie nie ma strategicznego myślenia dalej niż przeżycie kolejnej sesji Senatu bez większej wpadki. Brakuje też odważnych decyzji liderów – nawet wbrew sondażom. Przykład: pracowaliśmy nad ustawą dotyczącą zwierząt. Wraz z prezesem PSL ostrzegaliśmy kolegów z opozycji, że Kaczyński zostawi ich na lodzie z tą piątką. I miałem rację. PiS właściwie się ze zmian wycofał, a PO i Lewica zostały same ze swoim poparciem dla ustawy. A była taka szansa na wywołanie kryzysu w PiS! ” – powiedział w rozmowie z gazetą Zgorzelski. Zdaniem wicemarszałka, gdyby opozycja solidarnie zagłosowała przeciw to „Kaczyński musiałby policzyć, kto z jego partii nie głosował »za« i musiałby odwołać Ziobrę”, bo „jakie miałby inne wyjście, gdy jego koalicjant nie dał większości za tak ważnymi zmianami”.

Koalicja Polska usunęła z nazwy klubu „Kukiz'15”

Koalicja Polska usunęła z nazwy klubu „Kukiz15” i obecnie nazywa się: Koalicja Polska – PSL, UED, Konserwatyści – wynika z informacji na stronie...

zobacz więcej

„Niestety i PO, i Lewica stwierdziły, że wyborcy nie wybaczyliby odrzucenia piątki” – uważa wicemarszałek Sejmu.

Koniec paktu opozycji w Senacie?


Zapytany”, czy nie ma już większości opozycji w izbie wyższej, odparł, że senatorowie PSL powinni oficjalnie powiedzieć, że nie są senatorami ani pisowskimi, ani platformerskimi.

„Są senatorami zdrowego rozsądku, którzy będą popierali dobre projekty, a złe poprawiali” – stwierdził Zgorzelski.

Dodał też, że PSL bardzo uważnie analizuje sytuację.

źródło:
Zobacz więcej