RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Na placu św. Piotra ustawiono choinkę ze Słowenii

Świerk czerwony wysokości 28 metrów i o obwodzie gałęzi przy ziemi wynoszącym 70 metrów (fot. PAP/EPA/CLAUDIO PERI)

Na placu Świętego Piotra ustawiono w poniedziałek świąteczną choinkę, przywiezioną ze Słowenii. Obok, przy obelisku, trwa budowa szopki. Będzie ona w tym roku darem z gminy Castelli we włoskim regionie Abruzja.

Franciszek: Starajmy się wydobyć dobro z trudnej sytuacji, jaką narzuca nam pandemia

– Postarajmy się wydobyć dobro z trudnej sytuacji, jaką narzuca nam pandemia – wezwał papież Franciszek po modlitwie „Anioł Pański”, którą odmówił...

zobacz więcej

Świerk czerwony wysokości 28 metrów i o obwodzie gałęzi przy ziemi wynoszącym 70 metrów pochodzi z lasów w gminie Koczevje w południowo-wschodniej Słowenii. Rejon ten słynie z dziewiczej natury, a 90 proc. jego powierzchni stanowią lasy.

Drzewo ma 75 lat i waży siedem ton


Także w tym roku szopka będzie wyjątkowa. To dzieło artystów z małej osady Castelli w prowincji Teramo w Abruzji, która od XVI wieku jest bardzo ważnym centrum ceramiki. Z tego materiału wykonane są figury, które zostaną w niej ustawione.

Powstały one w latach 1965-75. Szopka ta była już wcześniej wystawiana w Rzymie, Jerozolimie, Betlejem i Tel Awiwie – wyjaśnił Watykan w komunikacie.

Podkreślono, że w roku pandemii ustawione przed bazyliką symbole świąt będą „znakiem nadziei i ufności dla całego świata”.

Inaugurację szopki i zapalenie świateł na choince zapowiedziano na 11 grudnia; uroczystość odbędzie się zgodnie z regułami bezpieczeństwa sanitarnego. Ceremonii będzie przewodniczyć gubernator Państwa Watykańskiego kardynał Giuseppe Bertello. Przybędą przedstawiciele władz i Kościoła z miejscowości ofiarodawców. Tego samego dnia rano delegacje te przyjmie na audiencji papież Franciszek. 
Zwyczaj ustawiania szopki i choinki na placu św. Piotra wprowadził Jan Paweł II w 1982 r.

źródło:

Zobacz więcej