RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Konferencja ministra zdrowia. Zapowiedział nowe zasady walki z COVID-19

Chcemy, aby wszyscy pacjenci z dodatnim wynikiem testu na koronawirusa zostali włączeni do programu Domowa Opieka Medyczna – poinformował na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że zakażeni koronawirusem otrzymają pulsoksymetry ze specjalną aplikacją.

Koronawirus w Polsce. Nowe dane MZ o zakażeniach i zgonach

Koronawirus w Polsce. Badania laboratoryjne potwierdziły 5 733 nowe zakażenia – podało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. W ostatnich godzinach...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Zasady nowego programu


Celem programu #DomowaOpiekaMedyczna jest zdalne monitorowanie stanu zdrowia pacjentów.

Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski poinformował na konferencji prasowej, że program opieki medycznej nad osobami mającymi dodatni wynik COVID-19 zmienił się, bo resort dokonał jego oceny po dwóch tygodniach działania.

– Ten program tak naprawdę, i to jest najważniejsze dzisiaj stwierdzenie, jest bardzo realnym narzędziem walki z dużą liczbą zgonów, którą odnotowaliśmy w ostatnich dwóch tygodniach – zaznaczył Niedzielski. Powiedział, że lekarze zwrócili uwagę na to, iż pacjenci za późno trafiają do szpitala.

Koronawirus. Szczegóły programu bezpośredniej pomocy dla firm

Bezpośrednią pomoc dla firm w trudnej sytuacji spowodowanej pandemią zakłada przedstawiony przez wicepremiera, ministra rozwoju, pracy i...

zobacz więcej

Karetki wzywane zbyt późno


– Odkładamy na ostatni moment to, kiedy potrzebujemy interwencji medycznej bardziej specjalistycznej, szpitalnej. Karetki są wzywane zbyt późno – dodał.

– Żeby dobrze trafić w początek tego procesu leczenia, chcemy, żeby wszyscy pacjenci w Polsce, którzy mają dodatki wynik, byli objęci właśnie taką domową opieką medyczną, żeby mieli szansę i możliwość trafić do szpitala w odpowiednim momencie, kiedy terapia będzie najskuteczniejsza – mówił. Dodał, że chciałby, aby wszyscy Polacy mieli zapewnioną taką dostępność.

Pulsoksymetry


– Zdecydowaliśmy się razem z panem premierem Mateuszem Morawieckim, że dostępność do pulsoksymetru od państwa dla obywatela będzie zapewniona dla każdego, kto ma dodatni wynik testu covidowego – dodał.

Na konferencji Niedzielski zaprezentował również film promujący program domowej opieki medycznej nad osobami mającymi dodatni wynik COVID-19. W filmie poinformowano, że jeśli ktoś jest zarażony koronawirusem, może liczyć na całodobową opiekę medyczną w domu.

Aby było to możliwe, należy wypełnić formularz na stronie internetowej resortu zdrowia lub poprosić lekarza POZ o zgłoszenie. Wówczas zainteresowany otrzyma pulsoksymetr – wynika z zaprezentowanego filmu.

W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 5733 nowych zakażeniach. Jest to najmniej od 13 października. Ostatniej doby zmarło 121 chorych. Łącznie od początku epidemii wykryto 990 811 przypadków COVID-19. Zmarło 17 150 chorych.

źródło:
Zobacz więcej