RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„#Orlen2030” – strategia na dekadę. Miliardy na zrównoważony rozwój i OZE

PKN Orlen zaprezentował nową strategię rozwoju spółki pod hasłem „#Orlen2030”. Paliwowy gigant zapowiedział przeznaczenie 30 mld zł na inwestycje w zrównoważony rozwój. Za dekadę spółka chce uzyskiwać z odnawialnych źródeł energii 2,5 gigawata mocy. Daniel Obajtek, prezes Orlenu, w trakcie konferencji zapowiedział wypłatę dywidendy akcjonariuszom na poziomie co najmniej 3,50 zł na jedną akcję.

Prezes PKN Orlen: „Ruch” nie jest ostatni w naszej układance

„Ruch” nie jest ostatnim elementem naszej detalicznej układanki. Warto pamiętać, że ta działalność jest bardzo zyskowna i daje nam dużo dodatkowych...

zobacz więcej

Od transformacji energetycznej nie ma odwrotu – oświadczył w poniedziałek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Jak mówił, prezentując nową strategię firmy, przerób ropy na paliwa dla transportu będzie tracił na znaczeniu.

– Spółka musi maksymalizować zyski z dotychczasowych aktywów i inwestować je w nowe, perspektywiczne biznesy, jak OZE, nowoczesna, niskoemisyjna petrochemia, paliwa alternatywne, biokomponenty i wodór – argumentował.

Cel Orlenu: czysta energia


Nowa strategia ma pomóc firmie stać się jednym z największym producentów czystej energii w regionie. – Znacząco poszerzymy ofertę pozapaliwową, będziemy rozbudowywać sieć stacji i rozwijać nowe formaty poza stacjami – wskazał prezes PKN Orlen.

– Strategia 2030 znacząco przybliży nas do celu neutralności emisyjnej w 2050 r. – dodał.

Co zakłada nowa strategia spółki


PKN Orlen zakłada w opublikowanej w poniedziałek strategii do 2030 roku:

• 140 mld zł inwestycji,

• w tym ok. 30 mld w zrównoważony rozwój,

Rosja i Niemcy wznowią budowę Nord Stream 2. Za kilka dni

Rosja zamierza 5 grudnia wznowić budowę gazociągu Nord Stream 2 – podało Radio Swoboda powołując się na komunikat niemieckiego urzędu morskiego....

zobacz więcej

• 26 mld zł EBITDA,

• 2,5 GW mocy OZE w 2030 r.,

• dywidenda na poziomie co najmniej 3,5 zł na akcję.

Ładowanie samochodów elektrycznych


Inne założenia strategii to np. wzrost udziału specjalistycznych produktów petrochemicznych w portfelu Grupy Kapitałowej Orlen do ok. 25 proc.; wzrost liczby stacji benzynowych do ponad 3,5 tys. oraz liczby stacji szybkiego ładowania samochodów elektrycznych do ponad 1000.

Planowa redukcja emisji CO2 w segmencie rafineryjnym i petrochemicznym na obecnych aktywach o 20 proc. oraz o 33 proc. emisji jednostkowej z energetyki. Do 2050 r. zakłada się osiągnięcie neutralności emisyjnej.

Elementem strategii są inwestycje w obszary zrównoważonego rozwoju, w tym ponad 25 mld zł w projekty obniżające emisje CO2, których celem jest dekarbonizacja i poprawa efektywności energetycznej, rozwój energetyki odnawialnej, rozbudowa mocy w biopaliwach i biomateriałach czy rozwój w obszarze recyklingu.

źródło:
Zobacz więcej