RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

W miesiąc więcej samobójstw niż ofiar COVID-19 w całym roku. Dane z Japonii

(fot. Carl Court/Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)

Epidemia koronawirusa, choć stosunkowo opanowana, silnie odbija się na Japończykach. Rządowe statystyki ujawniają dramatyczne skutki izolacji i kryzys zdrowia psychicznego. W samym tylko październiku odnotowano więcej samobójstw niż ofiar śmiertelnych Covid-19 od początku 2020 roku – opisuje CNN.

Trumna i zombie. Japończycy mają sposób na lęk przed pandemią

Kiedy poleżysz w trumnie, atakowany przez zombie – w mig zapomnisz o pandemii koronawirusa – przekonują pomysłodawcy nowej usługi. „Terapia” polega...

zobacz więcej

Japonia od lat zmaga się z problemem związanym ze zdrowiem psychicznych swoich obywateli. Jak alarmują eksperci, pandemia koronawirusa pogorszyła kondycję psychiczną Japończyków.

Sytuacja ulegała poprawie


Choć w ostatnich latach liczba samobójstw delikatnie zaczęła spadać, a podobne wnioski płynęły z pierwszych miesięcy tego roku, to od lipca zauważalny jest radykalny przyrost osób, które odbierają sobie życie.

Według raportu japońskiej policji w październiku doszło do 2153 samobójstw. To wzrost o niemal 40 proc. w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku.

Od stycznia do października tego roku życie odebrało sobie ponad 17 200 osób – o 160 więcej niż w tym samym okresie w ubiegłym roku. Najwięcej samobójstw odnotowano w Tokio.

Dla porównania, od początku epidemii koronawirusa w Japonii zmarły 2042 osoby.

Koronawirus – skutki długotrwałego lockdownu

Z kibicami, ale bez kibicowania? Dziwny pomysł organizatorów

Z kibicami, ale bez… kibicowania. Tak mają wyglądać igrzyska olimpijskie, które z powodu pandemii koronawirusa zostały przełożone z roku 2020 na...

zobacz więcej

Eksperci zwracają uwagę, że pandemia przyczyniła się do pogorszenia zdrowia psychicznego Japończyków. Wpływ na to mają m.in. długotrwały lockdown, lokalne obostrzenia, izolacje członków rodziny, bezrobocie oraz inne problemy finansowe i społeczne.

KORONAWIRUS – RAPORT

Ministerstwo zdrowia, pracy i opieki społecznej twierdzi, że w wielu przypadkach ludzie czują się skłonni do samobójstwa z powodu problemów społecznych. Resort przekonuje, że problemom można zapobiec, stąd wdrażane środki w obszarze zdrowia, jak choćby kompleksowa opieka medyczna czy społeczna.

Rzecznik rządu podkreślał w mijającym tygodniu potrzebę konfrontacji z rzeczywistością. Przypomniał, że powstała strona internetowa, która informuje o sposobach szukania pomocy, dostępne są m.in. infolinia oraz usługi online, w tym w mediach społecznościowych. Japońskie władze zwiększyły także fundusze na zapobieganie samobójstwom.

źródło:
Zobacz więcej