RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Francja: Policjanci z zarzutami po ataku na czarnoskórego mężczyznę

Prokurator uważa, że „ciosy”, jakie policjanci zadali Zeclerowi były nieuzasadnione (fot. PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON)
Prokurator uważa, że „ciosy”, jakie policjanci zadali Zeclerowi były nieuzasadnione (fot. PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON)

Najnowsze

Popularne

Czterej francuscy policjanci zostali postawieni w stan oskarżenia w związku z brutalnym atakiem na czarnoskórego producenta muzycznego Michela Zeclera w Paryżu. Dwóch z nich aresztowano - poinformowała francuska prokuratura.

Starcia skrajnej lewicy z policją we Francji. Minister potępił przemoc wobec funkcjonariuszy

Minister spraw wewnętrznych Francji Gerald Darmanin potępił przemoc wobec policjantów, do której doszło podczas dzisiejszych protestów. Uczestnicy...

zobacz więcej

Zarzuty przedstawione policjantom obejmują „umyślne stosowanie przemocy przez depozytariuszy władzy publicznej” i „składanie fałszywych zeznań” - poinformował prokurator Remy Heitz.

Dwaj policjanci aresztowaniProkuratura domagała się zatrzymania trójki policjantów stosujących przemoc i wzięcia pod nadzór prokuratorski czwartego funkcjonariusza. Sąd przychylił się do umieszczenia w areszcie tylko dwóch policjantów, w tym dowódcy patrolu.

„Dwaj pozostali są objęci kontrolą wymiaru sprawiedliwości” - pisze AFP.

Adwokaci policjantów odmówili komentarza w sprawie - pisze AFP. Adwokatka Zeclera oświadczyła, że jest „w pełni usatysfakcjonowana wnioskiem prokuratury” o aresztowanie policjantów. Zadowolenia nie kryła też minister kultury Roselyne Bachelot.

– Musimy być absolutnie zdeterminowani, by nie dopuścić do przemocy, skądkolwiek by ona nie płynęła – oświadczyła stacji telewizyjnej France 2.

Kary za upowszechnianie wizerunku policjantów


Sprawa interwencji policji wobec Zeclera i dziewięciu innych osób znajdujących się w studiu Loopsider od kilku dni elektryzuje francuską opinię publiczną, pisze AFP. Incydent wpisuje się w debatę na temat projektu nowej ustawy o bezpieczeństwie publicznym, która wywołuje protesty społeczne. W sobotę w Francji odbyły się demonstracje. Manifestowano niechęć wobec zmian w prawie, zezwalających na zaostrzenie środków bezpieczeństwa i przewidujących kary za rozpowszechnianie wizerunku twarzy lub jakikolwiek innego elementu pozwalającego na identyfikację policjantów podczas dokonywanych przez nich interwencji.

W demonstracjach udział wzięło ok. 130 tys. osób - oceniła policja. Doszło do starć, według francuskiego MSW blisko 98 policjantów i żandarmów odniosło rany. Zatrzymano i przesłuchano 81 najbardziej agresywnych uczestników zamieszek.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej