RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Rosja i Niemcy wznowią budowę Nord Stream 2. Za kilka dni

Polska sprzeciwia się tej inwestycji (fot. Alex Kraus/Bloomberg via Getty Images)
Polska sprzeciwia się tej inwestycji (fot. Alex Kraus/Bloomberg via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Rosja zamierza 5 grudnia wznowić budowę gazociągu Nord Stream 2 – podało Radio Swoboda powołując się na komunikat niemieckiego urzędu morskiego. Układanie rur na dnie Bałtyku wstrzymano rok temu po tym, jak Stany Zjednoczone ogłosiły, że nałożą sankcje na każdą firmę, która będzie uczestniczyła w tym projekcie.

Norweska firma wycofała się z Nord Stream 2

Norweskie towarzystwo klasyfikacyjne DNV GL (Det Norske Veritas) poinformowało, że z powodu groźby sankcji USA wycofało się z projektu Nord Stream...

zobacz więcej

O wznowieniu budowy gazociągu poinformowała też rosyjska rozgłośnia Echo Moskwy. Na antenie moskiewskiego radia szef parlamentarnej komisji energetyki Paweł Zawalny oświadczył, że projekt jest korzystny zarówno dla Rosji, jak i dla Niemiec.

Układanie gazociągu przerwano rok temu, gdy Stany Zjednoczone zagroziły sankcjami wszystkim firmom uczestniczącym w tym przedsięwzięciu. Kilka dni temu, obawiając się amerykańskich sankcji, z projektu wycofała się norweska spółka certyfikująca.

Rosyjskie media podały też, że rejon budowy Nord Stream 2 opuścił statek „Akademik Czerski”, który miał układać rury na dnie Bałtyku. Jednostka obecnie cumuje w okolicach Kaliningradu.

Gazociąg zagraża bezpieczeństwu


Przeciwko budowie drugiej nitki Gazociągu Północnego jest Polska. W ocenie naszych ekspertów zwiększa ona zależność krajów Unii Europejskiej od rosyjskich surowców i zagraża bezpieczeństwu energetycznemu Europy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej