RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ustawa antyprzemocowa weszła w życie. Co oznaczają nowe przepisy?

Nowe kompetencje Policji i Żandarmerii Wojskowej pomogą skuteczniej ścigać sprawców przemocy domowej (fot. Shutterstock/Lolostock)

Po półrocznym vacatio legis tzw. ustawa antyprzemocowa weszła w życie. To przepisy oczekiwane od lat – podkreślają przedstawiciele niemal wszystkich ugrupowań politycznych. Jedno z głównych założeń ustawy zakłada, że sprawca przemocy, który stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia domowników, po wydaniu odpowiedniego nakazu będzie musiał bezzwłocznie opuścić mieszkanie oraz dostanie zakaz zbliżania się do niego.

Wspierasz przemoc wobec dzieci czy kobiet? – Kontrowersyjna kampania na profilu samorządowym

„Wspierasz maltretowanie dzieci czy wykorzystywanie kobiet?” – Sonda o takiej treści została opublikowana na oficjalnym profilu władz miasta...

zobacz więcej

Przepisy zostały uchwalone przez Sejm 30 kwietnia, zaledwie dzień po pierwszym czytaniu. Ustawy nie poparło jedynie koło Konfederacji. Zarówno posłowie PiS, jak i Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, PSL i Kukiz'15 wielokrotnie podkreślali, że regulacje tego typu oczekiwane były od wielu lat, a apelowały o nie liczne organizacje pozarządowe.

– Ustawa weszła w życie dopiero teraz, ponieważ większość senacka odrzuciła nasze propozycje, aby ustawa weszła w życie za trzy miesiące – mówił wówczas w rozmowie z portalem tvp.info wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski.

„Realna pomoc wolna od ideologii”


– Tu nie chodzi o zmiany w sferze wartości, tutaj chodzi o realne działania, które powinniśmy podejmować – wolne od ideologii, a pełne empatii wobec cierpienia kobiet i dzieci – argumentował w kwietniu w sejmowym wystąpieniu minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

Hiszpania: prawie 3 mln kobiet doświadczyło przemocy seksualnej

Co druga kobieta mieszkająca w Hiszpanii przynajmniej raz w swoim życiu doświadczyła jakiegoś rodzaju przemocy – od molestowania po gwałt czy...

zobacz więcej

Nowe przepisy znowelizowały m.in. Kodeks postępowania cywilnego, a także ustawę o Policji oraz Żandarmerii Wojskowej.

Co zakłada ustawa antyprzemocowa?


Ustawa zakłada wprowadzenie odrębnego, szybkiego postępowania w sprawach o zobowiązanie osoby stosującej przemoc do opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania oraz zakazanie zbliżania się do niego. Uprawnienia do wydawania natychmiastowego nakazu w tych sprawach będą przyznane policji, a także Żandarmerii Wojskowej. Nakaz będzie obowiązywał przez 14 dni, jednak na wniosek osoby dotkniętej przemocą sąd może przedłużyć ten okres. – To zupełnie nowe kompetencje. Dzięki nim policja otrzymuje właśnie nowe, skuteczne narzędzie do walki z przemocą domową. Dotychczas bowiem było tak, że to ofiara przemocy – niejednokrotnie kobieta z dziećmi – musiała uciekać z domu lub pozostawać ze sprawcą przemocy pod jednym dachem. Teraz, dzięki natychmiastowemu nakazowi policyjnemu, będzie mogła mieć pewność, że wezwanie policji definitywnie rozwiązuje problem – zaznaczył wiceminister Romanowski.

Walka o interesy uzasadnia przemoc? „Margot”: Tak

W dowodzie jest napisane, że jestem mężczyzną i metrykalnie jestem mężczyzną. Osobą, która w ten sposób została zaklasyfikowana przy narodzinach...

zobacz więcej

Jak dodał, z zakresu stosowania tych rozwiązań przeszkolono już ok. 30 tys. funkcjonariuszy.

Policja skontroluje wprowadzony zakaz


Nakaz opuszczenia mieszkania będzie egzekwowany – łącznie z możliwością użycia środków przymusu – bez względu na ewentualne twierdzenie sprawcy, że nie ma dokąd się wyprowadzić.

Policja będzie zobowiązana do regularnego sprawdzania, czy osoba objęta zakazem zbliżania się do mieszkania stosuje się do nałożonej na nią sankcji. Jeżeli nie będzie tego robić, będzie podlegać karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny, czyli narazi się na odpowiedzialność wykroczeniową, egzekwowaną w trybie przyspieszonym.

źródło:
Zobacz więcej