RAPORT

Wojna na Ukrainie

Szef działu zagranicznego „Süddeutsche Zeitung”: Zrzeczenie się suwerenności to idea UE

Suwerenność – a przede wszystkim jej zrzeczenie się – to główna idea projektu UE. 27 państw rezygnuje z praw, aby wspólnie stać się bardziej skutecznymi i chronić się przed atakami nacjonalistów, którzy w nieodległej historii doprowadzili kontynent do ruiny – pisze niemiecki dziennik „Süddeutsche Zeitung”.

„Praworządność”. Krasnodębski podaje możliwy termin porozumienia

Polski rząd czeka na propozycję ze strony niemieckiej prezydencji ws. mechanizmu warunkowości w budżecie UE. W obecnym kształcie jest on sprzeczny...

zobacz więcej

Treść publikacji niemieckiego dziennika przetłumaczono na portalu tysol.pl. Tekst znajduje się na stronie internetowej gazety. Jego fragmenty przytoczono w programie „#Jedziemy” w TVP Info. Autor publikacji komentuje próby powiązania tzw. praworządności z wypłatami funduszy unijnych oraz weto w tej sprawie Polski i Węgier.

„Weto Polski i Węgier w sprawie budżetu i związanego z nim mechanizmu praworządnościowego ma podstawy ideologicznie. Prawicowe rządy narodowe zrozumiały, że atak na ich suwerenność może również oznaczać koniec ich populistyczno-nacjonalistycznej doktryny władzy. Jeśli zgodziliby się na mechanizm praworządności, podpisaliby na siebie wyrok śmierci” – czytamy.

Dalej autor stwierdza, że „ów ideologiczny balast zdominował teraz kwestię praworządności i brexit, ponieważ kontrahenci rozpoznali ich destrukcyjną siłę”.

Sprzeciw premierów


„Premier Węgier Viktor Orbán i premier Polski Mateusz Morawiecki swój sprzeciw wobec mechanizmu praworządnościowego przedstawiali jako sprawę narodową i swego rodzaju kwestię religijną. Mamy więc płynne przejście do martyrologii. Pod wrażeniem porażki Donalda Trumpa walczą teraz o przetrwanie – i o charakter Europy. Daleko idąca liberalność na Zachodzie, a zwłaszcza w Niemczech, przeraża ich, ich obraz społeczeństwa jest z tym nie do pogodzenia” – komentuje niemiecka gazeta.

Następnie zaznaczono, że „główną ideą projektu UE” jest „zrzeczenie się suwerenności” państw członkowskich. „27 państw rezygnuje z praw, aby wspólnie stać się bardziej skutecznymi i chronić się przed atakami nacjonalistów, którzy w nieodległej historii doprowadzili kontynent do ruiny” – oznajmia autor. Dodaje, iż kryzys, jaki panuje w Europie, staje się testem przetrwania dla Angeli Merkel. Populiści i nacjonaliści są w stanie poważne uszkodzić europejską ideę. Integracjoniści muszą więc zdecydować, jakie nierozsądne żądania mogą jeszcze znieść. Szerzą się już pomysły o Europie rdzeniowej, nowego jej założenia lub kontrolowanego kurczenia się. Byłby to gorzki koniec koszmaru Trumpa, gdyby Europa musiała zapłacić taką cenę populistycznego nacjonalizmu” – wskazuje dziennik.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej