RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

WHO alarmuje. Przez epidemię COVID-19 wzrośnie śmiertelność na malarię

W 2019 roku na malarię umarło ok. 400tys. ludzi – głównie dzieci (fot. Frank Bienewald/LightRocket via Getty Images)

Ponad 409 000 ludzi na całym świecie – większość z nich to dzieci w najbiedniejszych częściach Afryki – zostało zabitych przez malarię w zeszłym roku, podała WHO w swoim najnowszym raporcie, a Covid-19 prawie na pewno zwiększy tę liczbę w 2020 roku.

– Nasze szacunki są takie, że w zależności od poziomu zakłóceń w świadczeniu usług medycznych z powodu Covid-19, w Afryce Subsaharyjskiej może dojść do zwiększenia liczby zgonów z powodu malarii – od 20 000 do 100 000, z których większość dotyczy małych dzieci – powiedział dziennikarzom Pedro Alsonso, dyrektor programu WHO przeciwko malarii.

Zdaniem Pedro Alsonso, jest bardzo prawdopodobne, że nadmierna śmiertelność z powodu malarii jest większa niż bezpośrednia śmiertelność z powodu pandemii koronawirusa.

Raport WHO wykazał, że w 2019 roku na całym świecie odnotowano 229 milionów przypadków malarii i stwierdzono, że pomimo bezprecedensowych wyzwań związanych z pandemią Covid-19, wiele krajów na całym świecie ciężko walczyło przeciwko niej.

Z powodu ciągłego przenoszenia malarii przez komary w wielu częściach świata, połowa światowej populacji jest zagrożona zarażeniem się tą chorobą, która nadal co dwie minuty zabija dziecko.

Peter Sands, dyrektor wykonawczy Światowego Funduszu na rzecz walki z AIDS, gruźlicą i malarią, powiedział, że wyniki raportu WHO są „niezwykle aktualne”, – Zdrowie, media i polityka są zaatakowane przez Covid, i zbyt mało uwagi zwracamy na chorobę, która wciąż zabija ponad 400 000 ludzi rocznie, głównie dzieci – stwierdził.

źródło:

Zobacz więcej