RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Paryż: Rusza ponownie proces b. prezydenta Nicholasa Sarkozy'ego

W Paryżu zostanie w poniedziałek wznowiony proces byłego prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego, sądzonego w sprawie korupcji. Rozprawę przerwano tydzień temu w związku nieobecnością jednego z oskarżonych, który chciał uniknąć ryzyka zarażenia się koronawirusem.

Starcia skrajnej lewicy z policją we Francji. Minister potępił przemoc wobec funkcjonariuszy

Minister spraw wewnętrznych Francji Gerald Darmanin potępił przemoc wobec policjantów, do której doszło podczas dzisiejszych protestów. Uczestnicy...

zobacz więcej

Przewodnicząca składu sędziowskiego Christine Mée poinformowała, że lekarze wydali zgodę na przesłuchanie 73-letniego sędziego Gilles’a Aziberta – jednego z trzech oskarżonych w tym procesie. Adwokaci sędziego ogłosili więc, że ich klient stawi się dzisiaj w paryskim sądzie.

Na ławie oskarżonych zasiądzie także główny podejrzany – Nicolas Sarkozy. Byłemu prezydentowi zarzuca się, że w 2014 roku, czyli dwa lata po zakończeniu prezydentury, proponował wysokie stanowisko sędziemu Azibertowi w zamian za otrzymanie od niego tajnej informacji. Śledztwo w tej sprawie wszczęto po podsłuchaniu rozmowy telefonicznej byłego prezydenta z jego adwokatem.

Podczas procesu obrońcy Nicolasa Sarkozy’ego będą domagali się umorzenia sprawy. Twierdzą, że śledczy nie mieli prawa podsłuchiwać byłego prezydenta.

Werdykt sądu poznamy w połowie grudnia.

źródło:
Zobacz więcej