RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

212 lat od Samosierry. Hiszpańska Polonia uczciła legendarną szarżę polskich szwoleżerów

Fragment obrazu „Bitwa pod Samosierrą” poędzla Januarego Suchodolskiego (fot. domena publiczna; January Suchodolski, obraz pt. „Bitwa pod Samosierrą”)

Stowarzyszenia Polaków w Hiszpanii – „Nasz Dom” i „Dom Polski” – oraz zajmujące się rekonstrukcją historyczną stowarzyszenie Voluntarios de Madrid upamiętniły w niedzielę 212. rocznicę bitwy pod Somosierrą – powiedział prezes obu polonijnych organizacji Andrzej Janeczko.

Bitwa Warszawska wciąż boli ideologów Kremla. Prof. Nowak o klęsce „imperium zła”

Laureat Nagrody Mediów Narodowych w kategorii Słowo – profesor Andrzej Nowak – w swojej książce „Klęska imperium zła. Rok 1920” wyjaśnia, jak...

zobacz więcej

W dniu 30 listopada 1808 r. polscy szwoleżerowie pod dowództwem Jana Kozietulski przeprowadzili brawurowy atak na bronioną przez hiszpańskie baterie artyleryjskie przełęcz Somosierra, zakończoną zdobyciem wąwozu. Zwycięska bitwa otworzyła Napoleonowi najkrótszą drogę na Madryt i pozwoliła mu kontynuować kampanię hiszpańską.

Patronat honorowy nad obchodami rocznicowymi objęła ambasada RP w Madrycie. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele organizacji polonijnych, konsul RP w Madrycie Justyna Tokarska, attache wojskowy w ambasadzie RP w Madrycie płk Robert Tkaczyk, burmistrz i przewodniczący rady miejskiej Somosierry Francisco Sanz Gutierrez oraz licznie przybyli Polacy mieszkający w Hiszpanii i Hiszpanie - razem ponad 100 osób.

W krótkim wystąpieniu Janeczko powiedział, że „mimo że w roku 1808 Polacy walczyli u boku Napoleona przeciwko Hiszpanom, obecnie Somosierra jest symbolem braterstwa hiszpańsko-polsko-francuskiego we wspólnej Europie”. Przypomniał, że w tamtych czasach doszło do „walki o niepodległość narodu, który tę niepodległość stracił, i narodu, który walczył, aby jej nie stracić”. „Dzisiaj, 212 lat później, spotykamy się w Somosierze nie jako wrogowie, ale jako bracia i przyjaciele, aby uczcić pamięć wszystkich poległych i oddać im hołd” – podkreślił.

Burmistrz Somosierry podziękował organizacjom polonijnym za inicjatywę w sprawie organizowania obchodów rocznicowych, w tym roku po raz 25. – Będziemy kontynuowali tę tradycję, aby pamięć o poległych nie zginęła – zapewnił Janeczko. – Jesteśmy to winni naszym przodkom, którzy polegli, walcząc o nasza wolność – dodał.

Weto ws. „praworządności”. Sondaż: większość odpowiedziała jednoznacznie

Zdecydowana większość ankietowanych uważa, że rządy państw unijnych mają prawo stosować weto w szczególnych sytuacjach – wynika z badania...

zobacz więcej

W kaplicy w Somosierze odbyła się msza w intencji poległych bohaterów, z ceremoniałem pocztu sztandarowego, uświetniona patriotycznym występem chóru "Dom Polskiego". Kaplica została przystrojona biało-czerwonymi kwiatami oraz flagami Polski i Hiszpanii.

Na zakończenie uroczystości odegrano hymny obu krajów, a delegacje organizacji polonijnych i organizacji hiszpańskiej złożyły wieńce pod tablicą pamiątkową na ścianie kaplicy w Somosierze. Na fasadzie kościoła widnieje napis w języku hiszpańskim: "Hiszpanie męstwo cenić umieją". W pobliskiej Izbie Pamięci Narodowej znajduje się kolekcja pamiątek i dokumentów związanych z wydarzeniem sprzed 212 lat.

Ze względu na pandemię koronawirusa i związane z nią obostrzenia wszyscy uczestnicy tegorocznych obchodów nosili maseczki oraz zachowywali bezpieczną odległość. Nie odbyło się tradycyjne spotkanie braterstwa polsko-hiszpańskiego, które w zeszłym roku, przy hiszpańskim winie i polskich wędlinach, zgromadziło 450 osób – powiedział PAP Janeczko.

źródło:

Zobacz więcej