RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Indonezja: Wybuch wulkan Lewotolo. Ewakuowano prawie 3 tys. ludzi

Eksplozja w górze Ila Lewotolok wyrzuciła słup pyłu na wysokość ok 15 km (fot. PAP/EPA/BNPB HANDOUT)
Eksplozja w górze Ila Lewotolok wyrzuciła słup pyłu na wysokość ok 15 km (fot. PAP/EPA/BNPB HANDOUT)

W niedzielę wybuchł wulkan we wschodniej Indonezji, wyrzucając w niebo strumień popiołu na wysokość 4000 metrów i powodując ewakuację mieszkańców 28 wsi.

Spektakularna erupcja wulkanu na Jawie [WIDEO]

Merapi – czynny wulkan w środkowej części Jawy w Indonezji wybuchł we wtorek 3 marca wyrzucając z siebie popiół i parę wodną na wysokość 6000...

zobacz więcej

Prawie 2,8 tys. osób z co najmniej 28 wiosek zostało ewakuowanych ze zboczy góry Ili Lewotolok, która znajduje się na wyspie Lembata we wschodniej prowincji Nusa Tenggara, gdy wybuchł wulkan, powiedział rzecznik agencji ds. łagodzenia skutków katastrof Raditya Jati. Nie było doniesień o zgonach ani obrażeniach w wyniku erupcji.

Ministerstwo transportu poinformowało, że po wybuchu wydano ostrzeżenie dla lotnictwa, a lokalne lotnisko zostało zamknięte, ponieważ spadł na nie popiół, podobnie jak na wiele innych obszarów wyspy.

Góra Ili Lewotolok wybucha od października 2017 r. Centrum Wulkanologii i Łagodzenia Zagrożeń Geologicznych podniosło poziom alarmowy wulkanu do drugiego, najwyższego poziomu w niedzielę po tym, jak czujniki wykryły jego rosnącą aktywność.

Góra o wysokości 5423 metrów jest jedną z trzech obecnie wybuchających w Indonezji, obok Merapi na wyspie Jawa i Sinabung na wyspie Sumatra.

Pierścień Ognia zaognia sprawę


Znajduje się wśród ponad 120 aktywnych wulkanów w Indonezji, które są podatne na wstrząsy sejsmiczne ze względu na położenie na Pacyfiku Pierścienia Ognia, łuku wulkanów i linii uskoków wokół Oceanu Spokojnego.

Po erupcji agencja ds. łagodzenia skutków katastrof poradziła wieśniakom i wspinaczom, aby pozostali 4 km od krateru i byli świadomi niebezpieczeństwa lawy.

źródło:

Zobacz więcej