RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Portugalia poparła racje Polski i Węgier ws. budżetu UE

O sytuacji poinformował europoseł PiS Witold Waszczykowski (fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET)
O sytuacji poinformował europoseł PiS Witold Waszczykowski (fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET)

Rząd Portugalii poparł argumenty Polski i Węgier na niedawnej Radzie Europejskiej, aby nie wiązać budżetu UE z mechanizmem warunkowości – napisał w niedzielę dziennik „Publico”, powołując się m.in. na rozmowę telefoniczną z byłym szefem MSZ Polski Witoldem Waszczykowskim.

Wiceszef MSZ: Nie ma sporu między Polską a Węgrami ws. praworządności

Oświadczenie premierów Polski i Węgier, Mateusza Morawieckiego i Viktora Orbana dot. budżetu UE jednoznacznie potwierdza, że nasze kraje mają w tej...

zobacz więcej

Stołeczna gazeta wskazuje, że choć dyplomaci z portugalskiego MSZ nie chcą poprzeć tej informacji, ale inne źródła, m.in. w Polsce, dowodzą, że socjalistyczny rząd Antonia Costy sprzeciwiał się powiązaniu wypłat z unijnego budżetu, w tym uruchomienia wypłat z funduszu odbudowy, z kwestią praworządności.

Relacjonując przebieg ostatniej Rady Europejskiej, „Publico” powołuje się m.in. na rozmowę z Waszczykowskim . „Portugalia grała po naszej stronie (...) w tej wojnie ideologicznej” – zacytowała gazeta wypowiedź polskiego polityka.

„Były polski minister potwierdził, że stanowisko Portugalii za zamkniętymi drzwiami Rady Europejskiej w sprawie mechanizmu praworządności było krytyczne. W niemieckich dokumentach Portugalia również opisywana jest »jako bardzo krytyczna« wobec propozycji, która skłoniła Węgry i Polskę do zawetowania unijnego budżetu” – napisał „Publico”.

Stanowisko Portugalii do praworządności


Tymczasem Radio Observador wskazuje, że choć oficjalnie MSZ Portugalii twierdzi, że opowiada się za przestrzeganiem praworządności w UE, to Tymczasem Radio Observador wskazuje, że choć oficjalnie MSZ Portugalii twierdzi, że opowiada się za przestrzeganiem praworządności w UE, to premier Costa od kilku miesięcy zabiega o to, aby kwestia warunkowości nie opóźniała wypłat z funduszu odbudowy.

Lizbońska rozgłośnia przypomina, że w lipcu socjalista Costa udał się do Budapesztu na spotkanie ze swoim „mało prawdopodobnym dotychczas sojusznikiem”, prawicowym premierem Węgier Viktorem Orbanem.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej