RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Lepsze warunki dla roślin na Marsie. NASA prowadzi hodowlę

W kosmosie rośliny modyfikują swój metabolizm (fot.NASA)

NASA hoduje zmutowane rośliny, które zamierza zabrać w załogowej misji na Marsa. – Teoretycznie możemy wyhodować każdą roślinę, jaką chcemy, podczas załogowej misji, która ma odbyć się w 2035 roku, ponieważ warzywa wykazały zdumiewający rozwój na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej – przekazała dr Anna-Lisa Paul.

Nowe plamy na Słońcu. Naukowcy ostrzegają przed burzami kosmicznymi

Nowe ogromne plamy na Słońcu, znajdujące się po stronie zwróconej bliżej Ziemi. Astronomowie ostrzegają przed niebezpiecznymi rozbłyskami...

zobacz więcej

– Obecnie NASA bada zmutowane odmiany śliwy, które mają odbyć wieloletnią podróż na Marsa – poinformowała ekspertka. Zauważyła przy badaniach, że rośliny wiedzą, że są w kosmosie i modyfikują swój metabolizm, aby się do niego dostosować.

Drzewa owocowe


Było dużo pracy nad próbami miniaturyzacji roślin, a także w celu uniknięcia niektórych problemów, które dotyczą drzew owocowych, np. tego, że kwitną tylko raz w roku i mogą stać się naprawdę duże – mówiła.

Rozwój roślin był zdumiewający, dzięki dodatkowemu oświetleniu i dodatkowemu CO2, które otrzymywały te rośliny – a których nie mają normalnie na Ziemi – poinformowała Paul. Spore wrażenie na naukowcach zrobiły hodowane rzodkiewniki na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, ponieważ były bardziej wytrzymałe na warunki zewnętrzne niż te, które uprawiane są w komorach wzrostowych na Uniwersytecie Florydy.

źródło:
Zobacz więcej