RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zmarł Jerzy „Rumcajs” Ziomek. Charyzmatyczny ratownik WOPR

Jerzy Ziomek był ratownikiem wodnym i przewodnikiem górskim (fot. PAP/Marcin Bielecki; Facebook/Beskidzkie WOPR Oddział Rejonowy w Żywcu)

Jerzy „Rumcajs” Ziomek, wiceprezes Beskidzkiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, charyzmatyczny ratownik wodny i przewodnik górski, zmarł w niedzielę w wieku 70 lat – poinformował burmistrz Żywca Antoni Szlagor.

Beskidy: Żmija ukąsiła turystę

Żmija ukąsiła turystę w dolinie Wisły w Beskidach. Po interwencji GOPR zabrała go karetka. To już drugi przypadek ukąszenia tego lata – podali w...

zobacz więcej

– Z wielką przykrością zawiadamiam, że dziś w wieku 70 lat zmarł Jerzy Ziomek, który wszystkim nie tylko w Żywcu i na Żywiecczyźnie, przez swój charakterystyczny wygląd i strój znany był jako „Rumcajs”. Legendarny ratownik wodny, przewodnik górski, wieloletni szef żywieckiego WOPR. W swoim życiu uratował dziesiątki ludzkich istnień. Był człowiekiem pełnym humoru, werwy, organizatorem wielu akcji społecznych, zawsze mającym swoje zdanie, walczącym o sprawy ratownictwa wodnego. Dziś nasze miasto straciło wspaniałego, oddanego sprawie człowieka – poinformował burmistrz Żywca.

Wieloletni szef żywieckiego WOPRKoledzy z Beskidzkiego WOPR napisali o zmarłym: „Przez większość swojego życia zarażał swoją pasją kolejne pokolenia ratowników i pasjonatów. Dzięki Jego oddaniu nasze Jezioro było zawsze bezpieczne”.

Jednym prostym ćwiczeniem można poprawić kondycję całego ciała

Pajacyki to ćwiczenie, które kojarzymy z rozgrzewek wykonywanych na lekcjach wychowania fizycznego. Warto je sobie przypomnieć. Przy niewielkiej...

zobacz więcej

Jerzy Ziomek urodził się w Bielsku-Białej. W latach 70., gdy zakład, w którym pracował, zaczął budować ośrodek nad Jeziorem Żywieckim, podjął się tego zadania. Wówczas przeprowadził się też w tę okolicę i tam pozostał. Miał ukończony kurs ratownika. Potem doszły umiejętności żeglarskie i nurka.

Jak sam wspominał, rokrocznie ratował 300-400 topiących się w wodach jeziora.

Później związał się z innym ośrodkiem rekreacyjno-wypoczynkowym nad tym jeziorem , a po 1989 r. gdy został on wystawiony na sprzedaż nabył go. Nadał mu nazwę „U Rumcajsa”. To jedno z najbardziej znanych miejsc nad jeziorem.

Ostatnio Jerzy „Rumcajs” był wiceprezesem Beskidzkiego WOPR i prezesem oddziału rejonowego w Żywcu.

źródło:

Zobacz więcej