RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kiedy koniec pandemii? Włoski ekspert podał możliwy termin

Krzywa zakażeń we Włoszech spada (fot. PAP/EPA/SIMONE ARVEDA)

Jeśli szczepionki przeciwko koronawirusowi zadziałają, pod koniec lata wyjdziemy z pandemii – uważa prof. Franco Locatelli, prezes włoskiej Rady Służby Zdrowia Jego zdaniem obecnie nie ma warunków do otwarcia stoków narciarskich.

Brak miejsc w niektórych szpitalach w USA. Los Angeles wprowadza restrykcje

Liczba chorych z COVID-19 w amerykańskich szpitalach wzrosła w piątek do 90 tysięcy, po niemal podwojeniu w minionym miesiącu. Niektóre szpitale...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Locatelli powiedział dla dziennika „Il Fatto Quotidiano”, że jeśli szczepionki otrzymają wymagane zezwolenia, to pod koniec stycznia we Włoszech rozpocznie się kampania szczepień.

Zapewnił, że trwają prace nad planem dystrybucji szczepionek i ich podawania. Najpierw zaszczepionych ma zostać 800 tysięcy pracowników służby zdrowia. Potem szczepionkę otrzyma 4,5 miliona osób: seniorzy z domów opieki i wszyscy w wieku powyżej 80 lat.

„Widać już światełko”Oceniając sytuację w szpitalach szef Rady Służby Zdrowia stwierdził, że nadal znajdują się one „pod presją”. Ale, jak dodał, krzywa zakażeń spada. – Widać już światełko, ale musi rozbłysnąć światło, które rozświetli się na dobre, byśmy znowu nie wrócili do punktu wyjścia – powiedział. Zapytany, kiedy epidemia będzie już tylko przykrym wspomnieniem, odparł: „Chcę mieć nadzieję, że będzie to pod koniec lata, na jesieni 2021, przy takiej liczbie zaszczepionych, która na to pozwoli”.

„Musimy zapomnieć o imprezach”


Na razie, w związku ze zbliżającymi się świętami i nowym rokiem, „musimy zapomnieć o imprezach na placach, wielkich biesiadach, kolacjach z krewnymi i przyjaciółmi” – zaznaczył. – W przeciwnym razie trzy-cztery tygodnie później zapłacimy za to ponownie bardzo wysoką cenę – ostrzegł włoski lekarz. Jego zdaniem przy świątecznym stole nie może zasiąść więcej niż sześć osób.

Locatelli wyraził przekonanie, że nie ma obecnie warunków do tego, by otworzyć stoki narciarskie we Włoszech. – Zastanowimy się w styczniu, lutym – dodał. Jednocześnie przyznał, że „wszyscy myśleliśmy na początku lipca, że problem mamy za sobą”.

źródło:

Zobacz więcej